Bisiklet Şehri

Türkiye’nin Bisiklet Şehri Konya

Bisiklet kültürüne sahip olan Konya , Türkiye’nin  ‘Bisiklet Şehri’ olarak anılmaya da devam ediyor. 550 kilometre uzunlukta bir bisiklet yoluna sahip olan şehir, dünyada New York’tan sonra ikinci sırada da yer alması ile biliniyor.

Türkiye’nin ‘Bisiklet Şehri’ olarak da bilinen Konya şehri, dünyada da adını duyurmaya devam ediyor. New York’tan sonra ikinci sırada gelen bir bisiklet yolunu içerisinde barından şehirde, sokaklarda da bisiklete binme kültürünün varlığı dikkat çekiyor.

550 kilometreye sahip olan yolun, 625 kilometreye kadar çıkarmak ise, şehrin en önemli hedeflerinden biri konumunda yer alıyor. Bu konuya ilişkin ise Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı  Erol Küçükbakırcı açıklama yaptı.

3 Haziran Dünya Bisiklet Günü kapsamında yapılan açıklamada, Türkiye’de de bisiklet kullanımının her geçen gün yaygınlaştığını ifade eden Küçükbakırcı, insanların hem sağlık hem de çevre için bisiklet kullanması gerektiğine dikkat çekti.

Her Yaşta Yapılan Bir Spor

Bisiklet sporunun,  yaşın olmadığı bir spor olduğunu da vurgulayan Federasyon Başkanı, ayakta durulabildiği sürece yürümekte zorlanılsa dahi bisiklete binilebileceğinin altını çizdi.

Hem aç hem de tok karna da yapılabilen bir spor olduğuna da özellikle vurgu yapan Erol Küçükbakırcı, ayrıca mutluluk veren bir branş olduğunu da ekledi.

Güncel Yazılar