Genç Erkekler Basketbol

Konya’daki Şampiyona İptal Mi?

Bursa’da düzenlenecek olan Genç Erkekler Basketbol Şampiyonası’nın Konya’da düzenlenmesine karar verilmişti. 26 Temmuz 2020’de başlayıp 2 Ağustos 2020’de bitmesi planlanan şampiyona Konya Spor ve Kongre Merkezi’nde oynanacaktı. 16 ülke bu şampiyonaya katılacaktı. 2014 yılında yine Konya’da düzenlenen turnuvada milli takımımız FIBA U18 şampiyonu olmuştu.

Planlar bu şekilde olmasına rağmen; Uluslararası Basketbol Federasyonu’nun açıkladığı karara göre: Ülkede yaşanan salgın nedeniyle bu tür organizasyonların iptal edildiği açıklandı. Bu şekilde daha birçok etkinliğin corona virüs nedeniyle iptal kararı alındığını FIBA açıklamalarına ekledi. Her alanda tedbir kararları alınmasının neticesinde basketbol şampiyonalarının da bu yıl olmayacağı bildirildi.

2020 Yılındaki Tüm Turnuvalar İptal

Corona virüs salgını nedeniyle 2020 yılında yapılması planlanan bütün turnuvalar iptal edildi. İptal kararı içerisinde yer alan Konya’da düzenlenecek Genç Erkekler Basketbol Şampiyonası da bulunmakta. 18 yaş ve altının oynadığı FIBA U18 takımımız bu yıl Litvanya, Polonya ve Slovenya ile mücadele edecekti.

Konya’da düzenlenecek olan turnuvada ilk beşe giren ülkelerin takımları, 2021 yılında 19 yaş ve altı U19’a katılmaya hak kazanacaklardı. Böylelikle Avrupa Dünya Kupası hayalleri de sonraki seneye kalmış oldu. En son düzenlenen etkinlik 2019 yılında Yunanistan’da düzenlenmişti. İspanya ile final oynamıştık ve bu maçı kaybederek millilerimiz ikinci olmuşlardı.