Ülke Puanında Avantaj Bizim Elimizde

FİFA tarafından açıklanan ülke sıralamasında şuan da Türkiye Avrupa’ da temsilcilerimiz Fenerbahçe, Başakşehir ve Sivasspor’ un maçları öncesinde 31,500 puan ile 12.sırada yer alıyordu.

Temsilcilerimizin Avrupa maçları sonrasında ise Türkiye 31,700 puan ile 12. Sıradaki yerlerini koruyorlar.

2024 – 25 sezonundan UEFA Şampiyonlar Ligi’ ne direkt olarak ülkemiz den bir takımın katıla bilmesi için UEFA ülke puanı sıralamasında ilk 11 ülke içerisinde yer almamız gerekiyor.

Ülke puanı sıralamasında üzer Türkiye ‘nin üzerinde Sırbistan 11. Sırada yer 32,375 puan ile yer alsa da Avrupa sahnesinde takımları kalmadı. 10. Sırada yer alan Avusturya ‘ da ise 34,000 puan ile yer alırken Avrupa sahnesinde onlarında takımları kalmayarak avantaj bizim elimize geçmiş oldu.

Avrupa sahnesinde temsilcilerimiz den Fenerbahçe, Başakşehir ve Sivasspor’ un ikinci tur maçlarında alacakları beraberlik ve galibiyetler ile iki ülkeyi de geride bırakma şansımız devam ediyor.

Sıralamada hemen altımız da yer alan İsviçre ise 29,875 puan da olsa da takımlarından Basel Avrupa macerasını sürdürmeye devam ediyorlar.

Sıralamada İşler Değişti Temsilcilerimiz Puan Almak Zorunda

Ülke puanı sıralamasında Türkiye oldukça kritik bir sıra ve puan durumundalar. Türkiye 2024 – 25 sezonundan UEFA Şampiyonlar Ligi’ne direkt olarak bir takımın katıla bilmesi için UEFA ülke puanı sıralamasında ilk 11 ülke içerisinde yer almamız gerekiyor.

Türkiye şuanda ülke puanı sıralamasın da 12. Sırada 31,700 puan ile yer alıyorlar.

11. sıraya çıkmamız için 32,375 puanlı Sırbistan ‘ı geride bırakmamız gerekiyor ki bu da artık tamamen bizim elimizde. Sırbistan ‘ın Avrupa sahnesinde hiçbir takımı kalmazken bizim temsilcilerimiz 3 takım Fenerbahçe, Başakşehir ve Sivasspor yollarına devam ediyorlar.

11. sırada yer alan Sırbistan ile aramız 675 puanlık bir fark oluşurken bu parkı Avrupa sahnesinde ki 3 takımımız da ikinci tur mücadelelerinde kapata bilirler.

Ülke puanı sıralamasında bir alt sırada yer alan İsviçre ise 29,875 puan da olsa da takımlarından Basel Avrupa macerasını sürdürmeye devam ediyorlar ki bu durum bizim için hiç de kolay olmayacak. Temsilcilerimizin olası bir puan alamadıkları senaryo da işler tamamen çıkmaza gire bilir.

İsviçre ekibi Basel Slovan Bratislava ile ilk maçında 2 – 2 beraberlik alarak puan kapmış olsalar da turun favori takımılar.

Ülkemizin ülke puanı sıralamasında üst sırala çıkması için 10. Sırada tamamlamak için en az temsilcilerimiz den 3’ ünün de Fenerbahçe, Başakşehir ve Sivasspor’ un hem turu geçip sonrasında 3 galibiyet daha almaları gerekecek.

Temsilcilerimiz Avrupa’da Ne Yaptı?

Sarı lacivertli takım Fenerbahçe Sevilla deplasmanın da aldıkları 2 – 0 ‘ lık mağlubiyet ile ülke puanı sıralamasında katkı sağlayamadılar.

Sivasspor ise İtalya’ da Fiorentina deplasmanın da 1 – 0 mağlup olarak puan katkısı sağlayamadıkları Avrupa gününde tek puan Başakşehir den geldi.

Belçika’ da Gent deplasmanına konuk olan Başakşehir 1 – 1 ‘Lik beraberli ile sahadan ayrılmıştı.