UEFA Avrupa Konferans Ligi

Bu sezon ülkemizi UEFA Avrupa Konferans Ligi’nde temsil edecek olan Konyaspor’un rakibi belli oldu. Geride kalan 2021 2022 sezonunda 38 maçta topladığı 68 puanla ligi 3. sırada bitiren ve ülkemizi Avrupa kupalarında temsil etmeye hak kazanan Konyaspor’un UEFA Avrupa Konferans Ligi 2. ön eleme turunda Bate Borislov ile karşılaşacak. İlk maçı 21 Temmuz’da Belarus’ta oynayacak olan temsilcimiz rövanşı ise 28 Temmuz’da kendi evinde oynayacak.

UEFA Avrupa Konferans Ligi Nedir?

Avrupa’nın 3. numaralı kupası olan UEFA Avrupa Konferans Ligi 2021 2022 sezonundan itibaren düzenlenmeye başlanan bir turnuvadır. Format gereği UEFA Avrupa Konferans Ligi gruplarına kalabilmek için Konyaspor 3 eleme maçı oynayacak. Gruplara kalınması halinde ise 4’er takımdan oluşan 8 grup oluşturulacak. 8 grubun liderleri direkt bir üst dura çıkarken gruplarında 2. olan takımlar ise Avrupa’nın 2 numaralı kupası olan UEFA Avrupa Ligi’nde grubunda 3. olan takımlarla eleme maçı oynayacaklar. Bu şekilde 16 takımın belirleneceği üst turda eleme maçlarının ardından çeyrek final, yarı final ve final müsabakası oynanacak. UEFA Avrupa Konferans Ligi’nin kazanan takım, yerel ligindeki sıralamasına bakılmaksızın bir sonraki sezonda UEFA Avrupa Ligi’ne direkt katılım hakkı elde edecek.

UEFA Avrupa KONFERANS ligi seyirci

UEFA Avrupa Konferans Ligi Gelirleri

Konyaspor, Bate Borislov’u elemesi halinde önüne iki ön eleme maçı daha olacak. O rakiplerin de saf dışı bırakılması halinde ise Konyaspor’un kasasına UEFA Avrupa Konferans Ligi ayakbastı parası olarak 2.9 milyon euro girecek. Ayrıca gruplarda alınacak her galibiyet için de 500 bin euro, beraberlik başına ise 166 bin euro daha kazanacak Konyaspor. Son 16 için 600 bin euro, çeyrek final için 1 milyon euro, yarı final için 2.3 milyon euro ve UEFA Avrupa Konferans Ligi şampiyonluğu için ise tam 5 milyon euroluk bir para ödülü söz konusu. Elbette Konyaspor için bu turnuvayı kazanmak çok düşük bir ihtimal çünkü hayli ciddi rakipler var. Eskiden UEFA Avrupa Ligi’ne katılan pek çok takım artık format gereği bu turnuvada boy göstermekte. Ancak gruplara kalınması bile güncel euro kuru da düşünüldüğünde Konyaspor için muazzam bir gelir anlamına geliyor. Bu sebeple Konyaspor sezonu erken açacak olsa da sonunda elde edilecek gelir buna fazlasıyla değer görünüyor.

UEFA Avrupa Konferans Ligi İlhan Palut

Diğer yandan Konyaspor ile beraber Başakşehir de ülkemizi bu turnuvada temsil edecek ve onların da rakibi belli oldu. Başakşehir, Maccabi Netanya ile eşleşti ancak Konyaspor‘un aksine Başakşehir ilk maçı kendi evinde oynayacak. Konyaspor’un ilk maçı deplasmanda oynaması ise ufak da olsa bir şans anlamına geliyor temsilcimiz için. Çünkü deplasmanda alınacak bir beraberlik Konya’da güçlü seyirci desteğinin önünde rakibini yenip tur atlaması için Konyaspor’a büyük bir fırsat sunacaktır. Türkiye’nin en tutkulu taraftarlarından olan Konyasporlu futbolseverler şimdiden Bate Borislov maçının heyecanını yaşamaya ve kendilerini o tribünde hayal etmeye başladılar bile. Şüphesiz ki en güvendikleri unsur ise geçen seneki başarının baş mimarı olan teknik direktör İlhan Palut. Başarılı teknik adam ilk kez Avrupa arenasında boy gösterecek.