Konyaspor 100 Yaşında

22 Haziran 1922’de kurulmuş olan Konyaspor. 100. yaşını kutlamaya hazırlanıyor. Tüm şehre festival ruhunu yaşatmak siteyen kulüp kutlamalrı da Yüzüncü Yıl Festivali olarak isimlendirdi. Bu doğrultuda Medaş Konya Büyükşehir Stadyumu’nda bir dizi konser etkinliği gerçekleştirilecek. Konserlerin dışında ışık, lazer ve görsel şovların düzenlendiği festivalde ayrıca kurulan sayısız stant ile de katılımcılar Konya’nın yerel lezzetleri tadabilme imkanı buluyor.

Konser Takvini şöyle;

11 Haziran Cumartesi: Demet Akalın – Soner Sarıkabadayı – Ece Seçkin

12 Haziran Pazar: Linet – Cengiz Kurtoğlu – Ahmet Şafak

13 Haziran Pazartesi: Göksel – Manga – Eypio

14 Haziran Salı: Burcu Güneş – Serdar Ortaç – Kutsi

15 Haziran Çarşamba: Teoman – Mehmet Erdem – Çağatay Akman

16 Haziran Perşembe Hakan Altun – Ziynet Sali – Gökcan Sanliman

17 Haziran Cuma: Funda Arar – Kubat – Resul Dindar

18 Haziran Cumartesi: Ferhat Göçer – Gülben Ergen – Gripin

19 Haziran Pazar: Haluk Levent – Ceza – Aydilge

Konyaspor festival

Konyaspor Tarihi

Konya Gençlerbirliği adıyla kurulan asırlık çınar, daha sonrasında 1965 yılında alınan bir kararın ardından profesyonel liglerde Konya şehrini tek takımın temsil etmesi gerekmesi sebebiyle Gençlerbiliği, Çimentospor, Meramspor ve Selçukspor ile birleşmiş ve Konyaspor adını alarak ligde yer almıştır. İlk renkleri siyah beyaz olan Konyaspor, 1981 yılında Konya İdmanyurdu ile birleşmiş ve Konya İdmanyurdu’nun renkleri olan yeşil beyaz renklere geçiş yapmıştır. Bu birleşme tarihi bazılarınca Konyaspor kuruluş tarihi zannedilmektedir. Oysaki genel kurul toplantısında alınan karar ile Konyaspor’un kuruluş tarihi 1922 olarak tescillenmiştir.

Konyaspor

Armanın Hikayesi

Konya’nın simgesi çift başlı kartaldır. Anadolu Selçuklu Devleti’ne başkentlik yapmış olan Konya, şanlı devletin sembolünün çift başlı kartal olması sebebiyle şehrin kulübüne de bu figürü uygun görmüştür. Çift başlı kartal figürünün etrafındaki buğday başakları da Konya’nın verimli topraklarını ve tarımdaki gelişmişliğini simgelemektedir.

Tarihi Başarılar, Unutulmaz Anlar

100 yıllık çınarın mazisinde iki büyük kupa vardır. 2016 2017 Futbol sezonunda Aykut Kocaman önderliğinde Türkiye Kupası finaline çıkan Konyaspor, finalde İstanbul Başakşehir’i penaltılar sonucunda yenmiş ve Türkiye Kupası’na uzanmıştır. Bu görkemli zaferin hemen ardından 2017 2018 futbol sezonu başında da 16/17 sezonunun şampiyonu Beşiktaş ile, Türkiye Kupası şampiyonu Konyaspor arasında oynanan müsabakayı da Konyaspor 2 1 kazanarak Türkiye’nin en büyüğü olmuş ve tarihinde ilk defa Türkiye Süper Kupası’nı müzesine götürmüştür. Bu zafer sırasında da Konyaspor’un başında Reşit Akçay vardı.

Ayrıca 2003 2004 futbol sezonunda da Konyaspor forveti Zafer Biryol 30 maçta attığı 25 golle gol krallığı tacını giymiştir ve Konyaspor, gol kralı çıkarma şerefine erişen takımlar arasında yerini almıştır. Geride bıraktığımız sezonu da lig 3. olarak bitiren Konyaspor, önümüzdeki sezonda ülkemizi Avrupa Kupalarında temsil edecek. Geride kalan görkemli sezonun ardından başarılı hocası ve kaliteli kadrosuyla yeni sezonda da çıtayı hayli yukarı koyan Konyaspor, taraftarlarını fazlasıyla heyecanlandırıyor. Göze hoş gelen futbol, birbiri için mücadele eden oyuncular, iyi işleyen bir makine ve bireylerin değil de takımın ön planda olduğu bir düzen; Konyaspor şimdiden yeni sezona hazır.