Süper Lig’den 9 Takım PFDK’ya Sevk Edildi

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Hukuk Müşavirliği tarafından 20 Eylül 2022 tarihinde Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu (PFDK) cezalarını açıkladı. Galatasaray, Ümraniyespor, Beşiktaş, Antalyaspor, Adana Demirspor, Başakşehir Futbol Kulübü, Trabzonspor, Sivasspor ve Fenerbahçe çeşitli sebeplerden dolayı PFDK’ya sevk edilen ekipler oldu.

TFF’nin resmi internet sitesinden ilan ettiği bilgiler kapsamında öğrenildiğine göre Antalyspor forması giyen Soner Aydoğdu ve Shoya Nakajima, Adana Demirspor maçındaki kural dışı hareket sebebi ile, Başakşehir forması giyen Mahmut Tekdemir ise Fatih Karagümrük karşılaşmasındaki kural dışı hareketi sebebiyle PFDK‘ya sevk edilen futbolcular oldu.

4 Büyüklerin PFDK’lik Davranışları

PFDK’ya sevk edilen takımlar sıralandığında ilk olarak Galatasaray’ın 16 Eylül’de evinde oynadığı Konyaspor karşılaşmasında, saha olayları sebebi ile Futbol Disiplin Talimatı’nın 52’nci maddesi uyarınca ve talimatlara aykırı hareketi sebebi ile 46’ncı maddesi kapsamında sevki yer alıyor.

Beşiktaş’ın 17 Eylül’de İstanbulspor deplasmanında oynadığı karşılaşmada çirkin ve kötü tezahüratta bulunması sebebi ile Futbol Disiplin Talimatı’nın 53’üncü maddesi sebebi ile PFDK’ya sevk edilmesi de alınan kararlar arasında yer alıyor.

18 Eylül’de Trabzonspor’un Gaziantep Futbol Kulübü’nü ağırladığı karşılaşmada saha olayları sebebi ile Futbol Disiplin Talimatı’nın 52’nci maddesi uyarınca PFDK’ya sevk edildiği de alınan bilgiler arasında yer alıyor.

Fenerbahçe’nin ise 18 Eylül’de Güney temsilcisi Alanyaspor’u ağırladığı Süper Lig mücadelesinde, sarı lacivertli taraftarların çirkin ve kötü tezahüratı gerekçesi ile Futbol Disiplin Talimatı’nın 53’üncü maddesi uyarınca ve ayrıca saha olayları sebebi ise aynı talimatın 52’nci maddesi uyarınca PFDK’ya sevk edilmesine karar verildi.

Diğer Süper Lig Ekipleri

Antalyaspor’un 17 Eylül’de Adana Demirspor’u ağırladığı karşılaşmada kırmızı beyazlı ekibin futbolcularından Soner Aydoğdu’nun kural dışı hareketi sebebi ile Futbol Disiplin Talimatı’nın 43’üncü maddesi kapsamında PFDK’ya sevk edilmesinin dışında yine aynı ekibin futbolcusu Shoya Nakajima’nın da aynı karşılaşmada yaptığı kural dışı hareket sebei ile Futbol Disiplin Talimatı’nın aynı maddesi kapsamında PFDK’ya sevkine karar verildi. Aynı karşılaşmada Adana Demirspor oyuncularının da yaptığı davranışlar PFDK sevkine sebep oldu. Saha olayları sebebi ile Adana Demirspor kulübü Futbol Disiplin Talimatı’nın 52’ncisi maddesi kapsamında bu sevke gitti.

Bir diğer disipline tabii tutulan olay ise Ümraniyespor’un Teknik Direktörü Recep Uçar’ın 17 Eylül’de Kasımpaşa’yı ağırladığı müsabakada, sportmenliğe aykırı harekette bulunması sebebi ile Futbol Disiplin Talimatı’nın 36’ncı maddesi kapsamında PFDK’ya sevk edilmesi yer alıyor.

Başakşehir Kulübü’nün futbolcularından olan Mahmut Tekdemir’in 18 Eylül’de oynanan, Başakşehir’in Fatih Karagümrük’ü evinde ağırladığı karşılaşmada kural dışı hareketlerde bulunması sebebi ile Futbol Disiplin Talimatı’nın 43’üncü maddesi çerçevesinde PFDK’ya sevk edilmesi uygun görüldü.

Sivasspor’un 18 Eylül’de Ankaragücü deplasmanında oynadığı karşılaşmada, Sivasspor’un taraftarlarının çirkin ve kötü tezahüratta bulunması sebebi ile Futbol Disiplin Talimatı’nın 53’üncü maddesi kapsamında PFDK’ya sevk edilmesi kararı alındı.