Konyaspor Süper Lig’in En Değerli 7’nci Takımı

Süper Lig’in 2022/2023 sezonunda 7’nci hafta geride kalırken lig milli araya girdi. Milli araya girerken bazı takımların morali çok yüksek olurken bazı takımlar ise düşük moralle başladı ancak Konyaspor, son hafta Galatarasay karşısında 2-1’lik yenilgi elde ederek ligin birinciliğini kaybetse de her şeye rağmen morali yüksek şekilde bulunuyor.

Milli Araya Girilirken Takımların Durumları

Süper Lig’de araya girilirken yeni birinci ise 5 galibiyet, 1 beraberlik ve 1 mağlubiyeti bulunan Adana Demirspor oldu. Süper Lig’in ikincisi konumunda ise aynı şekilde 5 galibiyet, 1 beraberlik ve 1 mağlubiyeti olan Galatasaray bulunuyor. Üçüncü sıradaki ekip ise maç eksikliği bulunmasına rağmen oldukça başarılı ve beklenmedik şekilde üst sıralarda bulunan ve 4 galibiyet, 2 beraberliği bulunan Başakşehir oldu. 4’üncü sırada ise son iki haftada çok başarısız olsa da totalde 4 galibiyet, 2 beraberlik ve 1 mağlubiyeti bulunan Beşiktaş yer alıyor. En nihayetinde Süper Lig’in 5’incisi ise 4 galibiyet, 2 beraberlik ve 1 mağlubiyet ile Konyaspor olarak yer alıyor.

7’nci haftaya gelene kadar toplamda 5 farklı takım Süper Lig’in 1’incilik koltuğuna oturtuldu. İlk hafta Başakşehir Futbol Kulübü, ikinci hafta Adana Demirspor, üçüncü hafta Fenerbahçe, dört ve beşinci hafta Beşiktaş, altıncı hafta Konyaspor ve son olarak milli araya girmeden önce yedinci hafta Adana Demirspor liderlik koltuğuna oturdu.

Süper Lig Takımlarının Piyasa Değerleri

Süper Lig’in kadro değerleri internette yaygın olarak kullanılan internet sitelerinden incelendiği zaman, ligin tüm takımlarının kadrosunun piyasa değeri toplamı 1.1 milyar Euro olarak görülüyor. Türkiye Süper Ligi’ndeki en değerli kadroya sahip olan takım ise 2022/2023 sezonu itibari ile 179.5 milyon Euro değeriyle Fenerbahçe olarak gözlemleniyor. Hemen ardından 153.3 milyon Euro piyasa değeri ile Galatasaray gelirken, Trabzonspor’un piyasa değeri 152 milyon Euro olarak hesaplanmış durumda. 4 büyük takımdan kalan ekip Beşiktaş’ın ise kadro değeri 123.6 milyon Euro olarak görünüyor. 4 büyüklerin ardından gelen en pahalı kadro ise 55.7 milyon Euro ile Başakşehir Futbol Kulübü oldu.

2022/2023 sezonu itibari ile en ucuz kadroya sahip takımlar ise Süper Lig’e bu sezon yükselmiş olan ekiplerden İstanbulspor (12 milyon Euro) ve Ümraniyespor (10 milyon Euro) oldu.

Ligin kadro değerli düşünüldüğü zaman 4 büyük takımın toplam piyasa değeri 610 milyon Euro olurken, kalan 15 takımın kadro değeri ise 450 milyon Euro oluyor. Yani 4 büyük takım ligin kalan takımlarından daha pahalı kadroya sahip durumda.

Konyaspor ise bu piyasa değerleri sıralamasında 6’ncı olan ve 45.13 milyon Euro piyasa değerine sahip olan Adana Demirspor’un ardından 7’nci olarak geliyor ve 42.78 milyon Euro bonservis bedeline sahip olarak görünüyor.

Konyaspor’un en değerli oyuncusu ise 6 milyon Euro’luk piyasa değeri ile Amir Hadziahmetovic. Amir’i 5.5 milyon Euro’luk piyasa değeri ile Zymer Bytyqi, 5 milyon Euro’luk değeri ile Endri Çekiçi, 3.5 milyon Euro piyasa değeriyle Robert Muric takip ediyor. Yeşil beyazlı ekipte piyasa değeri en yüksek yerli oyuncular ise 2.8 milyon Euro ile Soner Dikmen ve 2.3 milyon Euro ile Adil Demirbağ oldu.