Süper Lig Hakemlerinin İstatistikleri

Süper Lig’de 2022/2023 sezonunda milli araya girilmeden önce ligin 7 haftası geride kaldı ve toplamda 63 adet müsabaka oynandı. Bu 7 haftalık dönemdeki Süper Lig hakemlerinin istatistikleri ortaya döküldü ve inceleme altına alındı.

En Fazla Görev Alan Hakemler

Bu 7 haftalık performanslar incelendiğinde toplamda 4’er defa düdük çalmış olan 4 adet hakem bulunuyor.  Ali Palabıyık, Arda Kardeşler, Bahattin Şimşek ve Volkan Bayarslan’dan oluşan b hakemler Türkiye Futbol Federasyonu Merkez Hakem Kurulu (MHK) tarafından en fazla göre verilen hakemler oldular. Öte yandan bu sezon Süper Lig’de en az görev alan hakemler de 1’er tane ile Erkan Özdamar, Halil Umut Meler ve Tugay Kaan Numanoğlu oldu. FIFA kokartlı hakem Halil Umut Meler ise söz konusu olan süreçte yönettiği tek karşılaşma Beşiktaş ile Başakşehir arasında oynanan karşılaşma oldu.

Video Yardımcı Hakem (VAR) uygulaması bu sezonda da Süper Lig’in kurtarıcısı konumunda bulunuyor. Çoğu zaman şaibeli ve çok konuşulan hakem kararları ile karşı karşıya kalırken bir zamandır VAR sayesinde bu tarz problemler en aza indirgenmiş durumda. Bu sezondan itibaren TFF’nin aldığı karar gereği VAR kadrosu oluşturulmuş ve ayrıca bu listede yer alan hakemlere saha içi ataması da yapılmama kararı alınmıştı. Süper Lig’in 7 haftalık bölümünde VAR odasına hakem olarak en çok giren isimler 8’er karşılaşma sayısı ile Alper Ulusoy ile Koray Gençerler oldu. Bu hakemleri 7’şer mücadele ile Hakan Ceylan ve Özgüç Türkalp takip etti.

Ayrıca VAR sisteminin başarılı kullanılıp kullanılmadığını belirleyen ve kontrol altında tutan AVAR sisteminde de 8’er maç ile Alper Çetin ve Erkan Ergin en çok görev yapan isimler oldu.

Hakemlerin Sarı Kart ve Kırmızı Kart İstatistikleri

Süper Lig’in ilk 7 haftası geride kalırken ve 63 maç oynanmışken hakem olarak en fazla görev yapan isimler ise 6’şar maç ile Ali Şanalan ve Mert Güzenge oldu. Bu iki hakem birinci hakem olarak sadece 3’er göreve çıkmış olsa da 3’er defa da dördüncü hakem görevini üstlendi. Bu şekilde de MHK’nin Süper Lig’de en çok tercih ettiği hakemlerden ikisi oldular.

7 haftanın geride kaldığı bu dönemde en fazla sarı kart çıkartan hakem ise Yaşar Kemal Uğurlu oldu. İlk olarak sezonun ilk haftasındaki Ümraniyespor ile Fenerbahçe maçında görev alan Uğurlu, 9 adet sarı kart çıkarttı. 3’üncü haftadaki Başakşehir ile Kayserispor karşılaşmasında ise 5 sarı kart çıkartan hakem, son olarak 5’inci haftadaki Galatasaray ile Gaziantep Futbol Kulübü karşılaşmasında 8 sarı kart çıkarttı. Bu istatistiği ile 3 maçta 22 adet sarı kart gösteren Uğurlu, bu oran ile zirvede bulunurken hemen peşinden 19’ar sarı kart sayısı ile Abdulkadir Bitigen ve Suat Arslanboğa geliyor.

Ligin en fazla kırmızı kart gösteren hakemleri ise 3’er kırmızı kart ile Ali Palabıyık ve Mete Kalkavan oldu. Bu vakte kadar oynanan 63 karşılaşmada toplamda 20 adet kırmızı kart gösterildi.