Sporun Yeni Şehri Konya

Spor konusundan adından her zaman söz etmiş olan Konya farklı branşlara önem vermesiyle de biliniyor. Ülke genelinde farklı branşlarda birçok başarı elde etmiş Konya’da merkez ilçede spor faaliyetlerini artarken, Akşehir’de düzenlenen atlı okçuluk müsabakalarıyla da çok konuşuldu.

Geleneksel Sporlar Akşehir’de

Atlı okçuluk doğu grubu çeyrek finallerinin gerçekleştiği Akşehir’de çekişmeli anların yer aldığı müsabakalara 17 farklı kulüpten toplamda 75 sporcu katıldı. Sporcular bu turnuva döneminde minikler, yıldızlar, gençler ve büyükler olmak üzere 4 farklı yaş grubunda yarıştı. Akşehir’de 1. Gün Tabla Bendi (Türk parkuru), 2. Gün ise Kabak parkuru yapıldı.

Ak Parti Konya milletvekili Orhan Erdem, Akşehir Kaymakamı İsmail Küreci, Akşehir Belediye Başkanın Salih Akkaya, Geleneksel Spor Dalları Federasyonu Atlı Okçuluk As Başkanı Fatih Işık’a ek olarak daha birçok protokol üyesi, kamu görevlisi, veli ve davetlinin bulunduğu  müsabakalarda izleyenlere keyifli dakikalar yaşatan sporcular giydikleri geleneksel kıyafetleriyle bindikleri atın üzerinde gerçekleştirmesi zor atışlar yaptı.

Seyirciye zaman zaman adrenalin salgılatan bu müsabakaların ardından Kaymakam Küreci etkinliğe katılan ve gerçekleşmesine katkı sağlayan herkese teşekkürlerini sunarken 5 Temmuz’da düzenlenecek Nasreddin Hoca şenlikleri için de davetli olduklarını belirtti. Aynı şekilde Akşehir Belediye Başkanı Akkaya da emeği geçen herkese teşekkürlerini iletip bu tip etkinliklerin sık sık gerçekleşmesini istediğini dile getirdi.

Yeşil Beyaz Her Spor

Son dönemde futbola ek olarak özellikle basketbol kültürünün ön plana çıktığı Konya’da Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı yaz okullarına 12 bin sporcunun devam ettiğini söyledi. 13 branş, 35 tesis ve 60 salonda eğitimlerinin devam ettiğini belirten Başkan Ahmet Pekyatırmacı; sözlerine tesis sayılarını ve hizmet kalitelerini artırmak istediklerini de ekledi. 2021-2022 sezonunda şehrin futbol takımındaki sezon içinde istikrarlı ilerleyişi ve başarısının yanı sıra iddialı kadro kurdukları basketbol takımlarıyla elde ettikleri Misli.com TBL Play-Off şampiyonluğu da yerel halktan büyük rağbet görmüştü.

Yeni sezonda basketbolda da süper ligde yarışacak yeşil beyazlıların sezon boyunca taraftarın gösterdiği yoğun ilgi basketbol camiasındaki diğer takım ve oyuncuların da dikkatini çekmişti. Basketbol takım oyuncularının taraftarın desteğini her zaman hissettiği ve memnuniyetini dile getirdiği Konya şehri futbol dışındaki sporlara da yaptığı yatırımlarla da büyük beğeni topladı. Tüm spor branşlarına ayrı bütçe ayıran ve önem veren Konya’nın bu perspektifi yerel halkı spora teşvik açısından da çok büyük önem arz ediyor.

Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı da çocuk ve gençlerin spor başarısı ve  fiziksel gelişimlerinin sadece bedenlerine değil akademik hayatlarına ve karakter gelişimlerine de pek çok fayda sağlayacağının altını çizdi. Gençlerin spora yönelmesine önem veren Selçuklu Belediye Başkanı tesislerine kayıtlı 12 bin sporcunun evlerinden alınıp yine evlerine bırakıldığını vurgulayarak velilere de çocuklarını spora yazdırmaları konusunda güven aşıladı.