Konya’dan Çıkan Genç Basketbolcu Sarı Kırmızı Forma İle Devam Ediyor

Diltaş Koleji’nde eğitim gören Konyalı basketbolcu Yiğit Ruhan Taşpınar, şu anda Galatasaray altyapısında kariyerini başarılı bir şekilde devam ediyor.

10 Temmuz 2006 tarihi doğumlu genç basketbolcu Yiğit Ruhan Taşpınar, kariyerinde adım adım ilerliyor. Basketbol hayatına Konya’da Diltaş Koleji’nde başlayan Yiğit, yetenekleri ile kısa sürede dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. 198 cm boyuyla ülkemizdeki önde gelen kulüplerin transfer radarına girdi. Genç oyuncu Konya‘dan Anadolu Efes altyapısına geçti ve daha sonra altyapısı Okyanus Koleji ile Liseler Basketbol Şampiyonası B kategorisinde Türkiye şampiyonluğu başarısı yakaladı.

Anadolu Efes sonrasında Galatasaray altyapısına geçen 16 yaşına günler kalan genç basketbolcu, kariyerine sarı kırmızılı forma ile devam ediyor. Yiğit Ruhan Taşpınar, aynı zamanda U16 Milli Takımına da davet aldı ve hazırlık kampına katılacak. Genç basketbolcu gelişimi sürdürerek önümüzdeki yıllarda öncelikle Basketbol Süper Ligi seviyesine ulaşmak sonraki aşamada ise milli takımlar düzeyinde düzenli olarak forma giymeyi hedefliyor.

Yiğit’inde Bulunduğu Galatasaray Finalde Anadolu Efes’e Kaybetti

Balıkesir’de gerçekleştirilen U16 Erkekler Türkiye Basketbol Birinciliğinde final maçında Galatasaray’ın rakibi Anadolu efes olmuştu. 72-53 skor ile galip gelen Anadolu Efes şampiyon oldu ve Yiğit Ruhan Taşpınar’ında yer aldığı Galatasaray finali kaybetti.  U16 Erkekler Türkiye Basketbol Birinciliğinde kazananı ve şampiyonu belirleyen Anadolu Efes’in 28 hücum ribaundu kazanması etkili oldu.

Maçta Beşinci dakikaya gelindiğinde skor 12-12 iken Anadolu Efes tam 8 hücum ribaundu almıştı, Galatasaray ise 1 kez ribaunt alabildi. Buna karşın Sarı kırmızılılar bulduğu üçlük atışlarla oyunu dengeledi. Galatasaray Yiğit Ruhan Taşpınar’ın bulduğu 9 sayıyla 8. dakikada 17-13 öne geçerken ilk periyod 17-17 eşitlik ile tamamlandı.

İkinci çeyreğin 5. Dakikasına girildiğinde 27-26 ile Galatasaray üstünlüğü ile geçildi. Anadolu Efes boyalı alanda bulduğu sayılar ile ilk devreyi 34-31 önde tamamladı ve takımlar soyunma odasına gitti.

Anadolu Efes hücum ribauntları ve Galatasaray’ın savunmaya dönüşlerde ağır kalmasını değerlendirerek üçüncü çeyrekte 4. dakikada skoru 41-36’ya getirdi. Galatasaray’da Yiğit Ruhan Taşpınar ile farkı 7 sayıya 60-53 düştü. Anadolu Efes hızlı hücumlar yaparak 14 sayılık fark yakaladı ve daha direnci kırılan Galatasaray’ı 72-53 mağlup etti.

U16 Erkekler Türkiye Birinciliğinde Finalinde Dikkat Çekici Performanslar

Anadolu Efes’te Yaman Alişan 21 sayı, 3 ribaunt, 1 asist ile oynadı.

Yağız Uraslı 10 sayı, 5 ribaunt, 2 asist

Emin Kara 9 sayı, 11’i hücum 21 ribaunt, 3 asist ile maça damga vuran isimlerden biri oldu.

Salih Altuntaş 9 sayı, 9 ribaunt 

Galatasaray adına Yiğit Ruhan Taşpınar 17 sayı, 6 ribaunt, 1 asist ile en etkili isim oldu.

Kerem Erdem 8 sayı, 10 asist, 3 ribaunt