Sami Baki Kıymet Dünyayı Kaldırdı

Meksika’nın Leon kentinde düzenlenen Dünya Yıldızlar Halter Şampiyonasında Konyalı milli sporcu Sami Baki Kıymet Türkiye’nin gurur oldu.

Erkekler 102 kiloda podyuma çıkan milli sporcumuz silkmede 163, koparmada ise 132 kiloyu kaldırdı. Milli sporcun-muzun silkmedeki 163 kilosu ona bronz madalya kazandırırken toplamdaki 295 kiloluk derecesi ile de Yıldızlar Halter Şampiyona’sından dünya 3. olarak bir bronz madalya daha kazandı ve turnuvayı 2 madalya ile tamamladı. Konyalı sporcu Sami Baki Kıymet koparmadaki 132 kiloluk derecesiyle turnuvada 4. olarak üçüncü bronz madalyasını kıl payı ile kaçırdı.

Sami Baki Kıymet 1

Daha Önce de Yapmıştı

Meksika’da kazandığı 2 bronz madalya Konyalı haltercinin ilk madalyaları değil. 2021 yılının Ağustos ayında Polonya’nın Ciechanov kentinde düzenlenen Yıldızlar ve U 15 Avrupa Halter Şampiyonasında da muazzam bir başarı göstererek adeta turnuvaya damga vurmuştu Sami Baki. Erkekle U 15 kategorisinde 96 kiloda yarışan milli sporcumuz silkmede 155 kilo ile altın madalya kazanırken aynı başarıyı koparmada da 127 kilo ile yapmıştı. Biri silkmede biri koparmada biri de toplamda olmak üzere o turnuvayı 3 altın madalya ile kapatan Konyalı haltercimiz ayrıca 5 tane de dünya rekoru kırarak bu madalyaları kazanmış ve rakiplerinin bile alkışını almıştı. Rekorları alt üst ettiği bu turnuva aynı zamanda milli sporcunun ilk uluslararası turnuvasıydı.

İleride halter sporunda ülkemize büyük başarılar kazandırması beklenen Sami Baki Kıymet’in Meksika Dünya Yıldızlar Halter Şampiyonasındaki bronz madalyası önemli bir başarı olsa da aslında kendisinden beklenen de bir şeydi.

Haltere küçük yaşta başlayan Sami Baki Kıymet, halterci bir aileden geldiğini, halter ile büyüdüğünü şöyle anlatmıştı. “Büyükbabam milli antrenör. Benim buralara kadar gelmemdeki en büyük destekçilerimden bir tanesi. Halteri onun sayesinde tanıdım, gördüm, öğrendim. Dedemin sayesinde bu sporu tanıyıp, buralara kadar geldim. Dayılarımda milli halterci. Avrupa üçüncülüğü var. Beni sürekli salonlara getiriyorlardı. Onların videolarını izliyordum. Onları gururlanarak izlerken, ‘Acaba bende bir gün yapabilir miyim’ diyordum. Onlara özenerek büyüdüm. Ailemin geleneğini sürdürmek istiyorum.”

Gelecekte de bu sporu yapmak istediğini belirten Konyalı sporcu Konyaspor Akademi tarafından başarısından dolayı da tebrik edildi.

Sami Baki Kıymet 2

Baki Sami Kıymet Madalya Kazanan Tek İsim Değil

Aynı turnuvada ülkemizi kadınlarda temsil eden Aydınlı milli sporcumuz Burcu İldem Gerçekden de 2 bronz madalya kazandı. 71 kiloda podyuma çıkan sporcumuz koparma dalında 91, silkme dalında 103 kilo kaldırarak toplamda 194 kilo kaldırma başarısı gösterdi. Koparmadaki 91 kiloluk derecesi Burcu İldem‘i kürsüye taşıyamasa da silkmedeki 103 kilosu ile bronz madalya kazanan milli sporcumuz ayrıca toplamdaki derecesiyle de 1 bronz madalya daha aldı. Burcu İldem Gerçekten de tıpkı Sami Baki Kıymet gibi kendi yaş kategorisinde daha önce Avrupa Şampiyonasında başarılar kazanmış bir isimdi. Halterde gençlerimizden gelen bu madalyalar bir zamanlar Naim Süleymanoğlu ve Halil Mutlu ile bu sporu adeta domine eden ülkemiz için geleceğe dair umut ışığı oldu.