Milli Kadın Hentbol Takımımız Konya’da

Konya’da 56 farklı ülkeden 4 binden fazla sporcunun katılımı ile gerçekleşmeye başlayan 5’inci İslami Dayanışma Oyunları heyecanı yaşanıyor. İslami Dayanışma Oyunları bünyesinde 7 Ağustos’ta bisiklet, masa tenisi, hentbol ve yüzme branşlarındaki sporcular milli formalarını terletti.

5’inci İslami Dayanışma Oyunları’nın açılış töreni 9 Ağustos Salı günü Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan katılımı ile birlikte gerçekleştirilecek. Sporcular onlarca farklı spor dalında mücadele edecekler. Bu sporlar; atıcılık, basketbol, atletizm, bisiklet, bocce, jimnastik, eskrim, futbol, voleybol, yüzme, geleneksel okçuluk, güreş, halter, hentbol, judo, karate, kick boks, masa tenisi, okçuluk, tekvando, para-atletizm, para-masa tenisi, para-okçuluk para-yüzme gibi birçok farklı spor dalı olarak varlığını sürdürecek.

9 Ağustos’ta düzenlenecek açılışın ziyadesinde 4 Ağustos’tan itibaren bazı sportif branşlarda yarışlar başladı. Bu yarışlardan ilklerinden birisi 4 Ağustos’ta düzenlenen Hentbol karşılaşmaları oldu. Bu kapsamda mücadele eden Türkiye A Milli Kadın Hentbol Takımımız hazırlık müsabakasında İran’ı 37-22’lik skor ile mağlup etti.

Hazırlık Maçında İran’ı Yendik 

5’inci İslami Dayanışma Oyunları hazırlıkları kapsamında Konya’da bulunan ve hazırlıklarını sürdüren A Milli Kadın Hentbol Takımı, gerçekleştirilen hazırlık maçında İran’ı 37-22’lik skor ile mağlup etti. Hazırlık müsabakası Konya’nın Selçuklu Belediyesi Uluslararası Spor Salonu’nda gerçekleştiren Türkiye A Milli Kadın Hentbol Takımımız 9 Ağustos sonrasına bomba gibi hazırlanmış oluyor.

Türkiye A Milli Kadın Hentbol Takımı, İslami Dayanışma Oyunları’nda A Grubu’nda bulunuyor ve bu grupta bulunan diğer A Milli takımlar Senegal, Bangladeş ve Özbekistan’a ait. B Grubu’nda ise Kamerun, İran, Afganistan ve Azerbaycan A Milli takımları yer alıyor.

Millilerimizin ilk maçı 7 Ağustos Pazar günü gerçekleştirilecekti. 9 Ağustos’ta da Senegal ile karşılaşacak olan hentbol takımımız, 11 Ağustos Perşembe günü Özbekistan ile karşılaşacak ve grup aşamasının müsabakaları tamamlanmış olacak.

A Milli Kadın Hentbol Takımı Kadromuz

Başantrenör Costica Buceschi nezaketindeki Türkiye A Milli Kadın Hentbol Takımı kadrosunda 16 adet sporcu bulunduruyor.

Kaleci olarak Kastamonu Belediyesi’nden Merve Durdu, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden Halime İslamoğlu kadroda bulunuyor. Sol kanat mevkiinde ise Kastamonu Belediyesi’nden Kübra Sarıkaya ve Konyaaltı Belediyesi’nden Elif Sıla Aydın bulunuyor. Sağ kanat olarak ise ay yıldızlı ekibimizde Aksaray Belediyesi’nden Emine Gökdemir ve Konyaaltı Belediyesi’nde Bilge Nur Öztürk görev alıyor.

Hücum hattında ise sol oyun kurucu olarak Kastamonu Belediyesi’nden Neslihan Çalışkan, Kastamonu Belediyesi’nden Betül Yılmaz ve Anadolu Üniversitesi’nden Ayşenur Sormaz kadroda bulunuyor. Orta oyun kurucu olarak ise Konyaaltı Belediyesi’nden Yasemin Şahin ve Yenimahalle Belediyesi’nden Gülcan Tügel yer alıyor. Sağ oyun kurucu olarak Kristianstad HK/İsveç’ten Beyza Karaçam ve Üsküdar Belediyesi’nden Merve Özbolluk ay yıldızlı formayı giyiyor. Pivot olarak ise Konyaaltı Belediyesi’nden Cansu Akalın, Kastamonu Belediyesi’nden Ceren Demirçelen ve Üsküdar Belediyesi’nden Meryem Erdoğan kadroda yer alıyor.