5’inci İslami Dayanışma Oyunları Konya’da Resmen Başladı

Beynelmilel İslami Dayanışma Spor Federasyonu ve İslam İşbirliği Teşkilatı üyesi tüm ülkelerin katılımı ile düzenlenmeye devam eden İslami Dayanışma Oyunları’nın 5’incisi 9 Ağustos Salı günü Türkiye’nin ev sahipliği ile Konya’da başlatıldı.

Açılış töreni Kuran-ı Kerim`in okunması ile başladı. Protokol üyelerinin stada gelmesi ile birlikte İstiklal Marşı okundu ve ardından da Türk bayrağı göndere çekildi. Protokolde başlıca olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, Filistin Başbakanı Muhammed Iştiyye ve Cezayir Başbakanı Eymen Bin Abdurrahman yer aldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 5’inci İslami Dayanışma Oyunları öncesinde konuşma yaptı. Erdoğan, açılışı yaparken 5’inci İslami Dayanışma Oyunlarını başlatıyorum ve emeği geçmiş olan tüm insanlara da şahsım ve milletim adına teşekkür ediyorum diyerek hayırlı uğurlu olsun dilekleriyle de konuşmasını sonlandırdı.

Küresel salgın sebebi ile 1 yıl ertelenen 5’inci İslami Dayanışma Oyunları’nın açılış töreni, 9 Ağustos Salı günü Konya Büyükşehir Belediye Stadı’nda gerçekleştirildi. İç Anadolu şehirlerimizden Konya‘nın ev sahipliği altında 18 Ağustos Perşembe gününe kadar sürecek sportif oyunlarda toplamda 56 farklı ülkeden 4 binden fazla sayıda sporcu tam 24 farklı branşta madalya kazanmak ve ülkesini gururlandırmak için ter dökecek. Organizasyonda tam 355 madalya kazananını bulacak.

Gençlik ve Spor Bakanımızın Açıklamaları

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, beşinci İslami Dayanışma Oyunları’nın açılış töreni kapsamında açıklamalarda bulundu. Kasapoğlu ilk olarak 56 farklı ülkeden 4200 sporcunun Konya’ya geldiğini ve binlerce spor takipçisinin de oyunlara katıldığını söyledi. Sporun başkenti olarak evrensel mesajı Konya’dan tüm dünyaya güçlü bir şekilde haykıracaklarını söyleyen Kasapoğlu, inşallah bu turnuva Türkiye ve tüm İslam alemine layık bir şekilde sonlanır dedi.

Sporun birleştirici gücünün böyle organizasyonlar ile çok daha farklı bir şekilde oluştuğunu söyleyen Bakan, bu aktivitelerin ülkeler arası bağları güçlendirdiğini söyledi. Son olarak Bakan Kasapoğlu, Türkiye’nin son 20 yılda sportif başarıları ve madalya sayılarının artması sebebi ile her alanda tüm branşlarda talep edilen bir spor ülkesi haline dönüştüğünden bahsetti ve konuşmasını sonlandırdı.

İslami İş Birliği Teşkilatı Genel Sekreterinden Türkiye’ye Tebrik

İslami İş Birliği Teşkilatı Genel Sekreteri Hüseyin İbrahim Taha da konuşma yaptı ve İslam ülkelerinin bir araya geldiği etkinliklerin varlığının oldukça önemli olduğunu dile getirdi.  İslam ülkelerinin kaynaşmasının çok önemli olduğunu söyleyen Taha, bu tarz organizasyonların kaynaşmada çok önemli bir rolü olduğunu söyledi.

Ek olarak kaynaşmanın yanı sıra bu etkinliğin gençlerin sportif faaliyetlerde ilerlemesine de büyük katkı sağladığını söyleyen Hüseyin İbrahim Taha, 4 bin 200 sporcuyu bir araya getiren Türkiye’yi tebrik ettiğini söyledi ve konuşmasını sonlandırdı.