Konyaspor’un Savunma Sırrı

Spor Toto 2022-23 sezonunun ilk 14 haftalık periyodunda en az gol yiyen takım olma başarısını elde eden Arabam.com Konyaspor, kendi tarihinde en az gol yediği dönemi yaşıyor. Bu sezon savunmada gösterdiği başarılı performans ile öne çıkan yeşil beyazlılar, Spor Toto Süper Lig’in geride kalan 14 haftasında kalesinde en az gol gören takım unvanına sahip oldu. İlhan Palut’un öğrencileri, defanstaki en önemli oyuncularından ikisini kaybederek yeni sezona başlasa da, bu sezon şu ana kadar kalesinde yalnızca 9 gol gördü. Bu sonuçla yeşil beyazlı ekibin yediği gol ortalaması maç başına yalnızca 0,64 oranında bulunuyor.

Spor Toto Süper Lig’de bu sezon ilk 6 müsabakada kalesinde hiç gol görmeyen Arabam.com Konyaspor, şu ana kadar çıktığı 14 müsabakada toplam 7 kez kalesini gole kapatmayı başardı. Sırasıyla Ankaragücü, Başakşehir, İstanbulspor, Fenerbahçe, Hatayspor ve Ümraniyespor karşılaşmalarında rakiplerine gol şansı tanımayan Anadolu Kartalı, şu ana kadar kalesinde en fazla 2 gole izin verdi. Trabzonspor ve Galatasaray’dan ikişer gol yiyen Konyaspor, bu maçlarda Trabzonspor’dan yediği 2 golü de penaltıdan ağlarında görmüştü.Galatasaray karşılaşmasında da bir gol, kendi kalesine (Calvo) atmıştı.

İlhan Palut Başarının Sırrını Böyle Açıkladı

Bazı karşılaşmalarda rakiplerine şanssız pozisyonlar vermelerine rağmen yine de ligin en az gol yiyen takımı olduklarını dile getiren Konyaspor’un başarılı teknik direktörü İlhan Palut, ana rmada önde baskı ve topun arkasında savunma olmak üzere iki farklı defans sistemleri olduğunu açıkladı.

Az gol yediklerini ama bazı maçlarda beklemedikleri pozisyonlar da verdiklerini vurgulayan İlhan Palut, bu pozisyonların zaman zaman golle sonuçlanmadığını, ama hem önde baskı yapıp hem de geride risk almamanın mantıksız bir durum olduğunu, önde baskı yaptıkları anlarda, defans oyuncularının yarı sahaya kadar çıkmalarını istediklerini dile getirdi. Bu sistemi tamamen uygulamaları için risk almaları gerektiğini, topun arkasında savunma yaptıklarında ise ilerideki 2-3 oyuncunun önde baskı yaparak kompaklığı korumaları gerektiğinin altını çizdi. Bu sistemi her rakibe farklı olarak çalıştığını ifade eden Palut, herk oyuncunun ne yapacağını çok iyi bildiğini söyledi.

Olmazsa Olmaz Sistem: Kompakt Ve Kontaklı Oyun

Topun arkasında duracaklarını planladıklarında mutlaka ayrı bir sistemleri olduğunu dile getiren Palut, hangi savunma stilini uyguluyorlarsa uygulasınlar, olmazsa olmaz bazı durumlar olduğunu, bu durumların da günlük oyuncu performansı, konsantrasyon durumu ve isteği ile kendisinin asla vazgeçmeyeceği temaslı, sıcak ve kontaklı oyun olduğunu dile getirdi.

Bazen çok güzel pozisyon aldıklarını ama kontak noktasında eksiklikler yaşadıklarını dile getiren Palut, bu durumda rakibe 1 dakikalık zaman verdiklerini ve topu 1 dakika boyunca geri kazanabilmek adına büyük bir efor sarf ettiklerini söyledi. Bazı konularda oyuncularına yakındığını ifade eden Palut, rakibe pozisyon vermediklerini ama topu da rakibe bıraktıkları için bunu geliştirici çalışmalar yaptıklarını ile getirdi.