Konyaspor’un Şampiyonlar Ligi İhtimali

Bu sezon Süper Lig’de çok başarılı bir performans gösteren ve sezon başından bu yana Avrupa Bileti almak adına en avantajlı takımlardan birisi olarak gösterilen Konyaspor’da taraftarı ve camiayı Şampiyonlar Ligi heyecanı sardı. Yeşil Beyazlı takımın son haftalarda aldığı galibiyetlerle birlikte 2’incilik koltuğunu daha da sağlamlaştırmış olması taraftarını da heyecanlandırırken, Rusya ile Ukrayna arasındaki savaştan kaynaklı olarak Rus kulüplerinin ihraç edilmiş olması da bir diğer heyecan kaynağı. Ancak bu konu tahmin edildiği ya da sanıldığı kadar basit bir konu da değil.

Tek Tur

Bu sezon Süper Lig’de gösterdiği performansla taraflı tarafsız herkesin alkışını toplayan Konyaspor, Şampiyonlar Ligi müziğini şimdiden çaldırmaya başladı.

Taraftarın büyük bir heyecanla beklediği sezon sonundaki konumuna göre Avrupa Kupalarından birine katılması neredeyse kesin olan Konya temsilcisi, bununla birlikte 2’inci olması durumunda turnuvaların turnuvasında ön eleme maçları oynayacak.

Türkiye’nin ülke puanındaki sıkıntılar nedeniyle açık ara lider olan ve birkaç hafta içerisinde şampiyon olması beklenen Trabzonspor dahi direkt olarak Şampiyonlar Ligi’ne gidemiyor. Bununla birlikte hem Trabzonspor taraftarı hem de Konyaspor taraftarının gözü kulağı Ukrayna ile Rusya arasında süregelen savaşla alakalı FIFA ve UEFA kararlarında ancak buradan bir sonuç gelmesi için pek çok faktörün de bir araya gelmesi gerekiyor.

Savaş nedeniyle Rusya’ya karşı yaptırımlar başladıysa da Türkiye’nin direkt olarak Şampiyonlar Ligi temsilcisine sahip olabilmesi için Ukrayna’nın da devre dışı kalması gerekiyor. Ancak bu durum da yeterli olmuyor.

Bu sezonun sonunda Şampiyonlar Ligi’ni kazanan takımın aynı zamanda kendi liginde de turnuvaya katılabilecek bir şekilde sezonu tamamlaması gerekiyor. Bu şartlar sağlanırsa Süper Lig’de şampiyon olan takım direkt olarak Şampiyonlar Ligi’nde yer alacak.

2’incilik hedefi için mücadele eden Konyaspor her şeyin yolunda gittiği ihtimalde turnuvaya 2’inci değil 3’üncü ön eleme turundan katılacak. Pek tabii bu da çok büyük bir fark ancak ne Trabzonspor ne de Konyaspor adına Şampiyonlar Ligi’ne direkt katılabilme konusu pek kolay geçmeyecek gibi görünüyor.

Hazırlıklara Devam

Bununla birlikte Konyaspor camiasının bildiği şey takımın elinden geleni yapmasından sonra gelecek turnuvanın ne olduğunun pek de bir önemi kalmadığı. İlhan Palut ve öğrencileri kendilerini her türlü şartta desteklemeye gelen taraftarlara Devler Ligi’nin güzel müziğini dinletmek adına çalışmalarına devam ediyorlar.

Süper Lig’in 30’uncu haftasında Fenerbahçe’nin misafiri olan Yeşil Beyazlı ekip bu maçtan da iyi bir skorla ayrılabilirse artık iyiden iyiye havaya girecektir. Taraftarlarını ödüllendirmek isteyen Konyasporlu oyuncular da bu durumun farkında ve nefes kesici maçın hazırlıkları hummalı bir şekilde devam ediyor.

İki takım arasında şu an 5 puanlık bir fark yer alıyor. Konyaspor eğer Fenerbahçe karşısında oynayacağı maçtan galip ayrılırsa fark 8’e çıkacak ve geriye daha da az müsabaka kalmış olacak.