Konyaspor Yarışta İddialı

Bu sezon Süper Lig’de Trabzonspor’un hegemonyası gündem oldu ancak ikincilik yarışında kıyasıya süren bir rekabetin sürdüğünü ve Trabzonspor’un en yakın takipçisi Konyaspor’un da başarılı performansına devam ettiğini belirtmekte fayda var. Yeşil Beyazlı ekip, 4 hafta üst üste puan kaybederek riske attığı 2’incilik koltuğunu son maçlarda gösterdiği performans ve aldığı sonuçlarla birlikte tekrardan sağlamlaştırmayı başardı. Süper Lig’in 29’uncu haftasında Kayserispor ile karşı karşıya gelen Konya temsilcisi geriye düştüğü maçtan galip ayrılmayı bildi.

Önem Derecesi Yüksek

Sezonun en mütevazı kadrolarından birine sahip olmasına rağmen takım oyunundaki gücü sayesinde ligin en üst sıralarının gediklisi haline gelen Konyaspor, Süper Lig yarışının 29’uncu haftasında çok kritik bir zafer daha aldı.

Ligin dişli ekiplerinden Kayserispor’a konuk olduğu maçta 14 dakikada 2-0 geriye düşmesine rağmen gösterdiği inanç ve dirayet sayesinde oyundan kopmayan Konyaspor, ilk yarıyı 2-1 geride kapattıktan sonra ikinci yarıda Sokol Cikalleshi’nin attığı 2 golle maçtan 3-2 galip ayrılmayı başardı.

Konyaspor adına bu zafer oldukça kritikti ve bu önem haftanın maçlarının tamamlanmasıyla birlikte daha da iyi anlaşıldı. Alanyaspor, Başakşehir, Adana Demirspor ve Beşiktaş gibi üst sıraları hedefleyen takımların tamamının mağlup olduğu haftada alınan 3 puan Konyaspor adına 2’incilik şansının artmasını da sağladı.

Bununla birlikte takımın Galatasaray karşısında aldığı galibiyetten sonra bir süredir kaybettiği özgüvenini toparlamaya başladığı da bu maçta da gösterdiği performansla iyiden iyiye anlaşılmış oldu.

Konya temsilcisi ligin 30’uncu haftasında yine üst sıraları çok yakından ilgilendiren maçta kendi sahasında Fenerbahçe’yi misafir edecek ve bu maç 2’incilik yarışında kilit rol oynayacak.

Takım Gücü

Konya temsilcisinin gösterdiği başarıyla alakalı olarak kesinlikle teknik direktör İlhan Palut’a bir şapka çıkartılması gerek. Futbol kamuoyunun da genel olarak hemfikir olduğu hususlardan birisi bir başka teknik direktör elinde Konyaspor’un şu an bulunduğu sıralamayı hayal dahi edemeyeceğiydi ancak başarılı teknik adam bu işi çok iyi bir şekilde kotardı.

Konyaspor camiası belki de sezon başında hiç hesapta olmayan bir şekilde şu an Şampiyonlar Ligi hesapları yapmaya başladılar ve bu hesabı yapmakta hiç de haksız değiller. Yeşil Beyazlı takım ilk olarak zirve konusunda tutunamayacağını iddia edenleri haklı çıkartmış olmanın üzgünlüğü, ikinci olarak da en kötü gününde bile takımını destekleyen taraftarları için mücadele ediyor.

Takımın ilk 11’ine parça parça bakıldığı zaman ilk 3’te yer alması beklenen takımların birçoğunda forma giyemeyecek oyuncuların ağırlıkta olduğu görülmesine rağmen takım oyunu potansiyelin çok üstüne çıkılmasını sağlıyor.

Sezon içerisinde bir kere daha asla yaşanmasını istemeyeceğimiz bir olay yaşayarak başarılı savunmacısı Ahmet Çalık’ın vefatıyla hem duygusal hem de sportif anlamda sarsılan Konyaspor, buna rağmen taraftarlarına ve camiasına tarihinin en büyük başarısını yaşatmaya oldukça yakın.