Konyaspor’un Hayalleri Suya Düştü

2021/2022 sezonunun tartışmasız en başarılı takımlarından birisi olan ancak Trabzonspor’un liderlik yarışını koparması nedeniyle performansı gölgede kalan Konyaspor, sezonun sonunda bir mucizeye imza atabilmek hedefini hiçbir zaman göz ardı etmiyor. Yeşil Beyazlılar, sezonu olabilecek en iyi noktada bitirebilmek adına çalışmalarına devam ederken, basında yer alan haberlere de yansıyan transfer hedeflerinden 2’sini de rakiplerine kaptırmanın üzüntüsü yaşanıyor. Potansiyeli yüksek oyuncular arasında yer alan ve birçok takımın da ilgilendiği Kerem Şen’i Trabzonspor’a kaptıran Yeşil Beyazlılar, Salih Uçan’ın da Başakşehir ile anlaşmasıyla birlikte 2’de 0 çekmiş oldu.

Elden Kaçanlar

2021/2022 sezonunda oldukça iyi bir performans sergileyen ve normal şartlar altında kendisini şampiyon yapacak bir puan ortalaması tutturmayı başaran Konyaspor, transferde aynı başarıyı yakalayamamış gibi görünüyor.

Teknik Direktör İlhan Palut’un raporları doğrultusunda kadro güçlendirme çalışmalarına devam eden ve gelecek sezonlarda daha da daralacak yabancı kuralını da düşünerek yerli oyuncularla temaslara geçen Konyaspor, listesinin üst sıralarında yer alan 2 ismi de rakiplerine kaptırdı.

Bursaspor’un verimli altyapısının son ürünlerinden birisi olarak gösterilen Kerem Şen, 2 Bursasporlu oyuncunun daha içinde bulunduğu bir paketle Trabzonspor’a transfer oldu. Gelecek sezonlara yatırım açısından önemli bir fırsatı elinden kaçıran Konyaspor adına güncel olarak hemen katkı sağlayabilecek oyuncu olarak görülen Salih Uçan’da da vaziyet değişmedi ve Beşiktaşlı orta saha oyuncusunun Başakşehir ile el sıkıştığı öğrenildi.

Mütevazı Kadro

Ahmet Çalık’ın da vefatıyla birlikte transferler yapması şart olarak görülen Konyaspor’da bu 2 oyuncudan özellikle Salih Uçan’ın Konyaspor’un yarıştaki rakiplerinden birisi olarak gösterilen Başakşehir’e transfer olmuş olması Yeşil Beyazlı takım için bir miktar can sıkıcı olacaktır.

Bununla birlikte Konyaspor’un başarılı ve genç teknik direktörü İlhan Palut’un sezonun buraya kadar olan kısmında mütevazı bir kadroya sahip olmasına rağmen oldukça iyi iş çıkarabilmiş olması camiaya güven veren etmenlerden bir tanesi.

Ne yazık ki elim bir kazayla hayatını kaybeden Ahmet Çalık’ın yerine bir oyuncunun alınması şart ve bunun yanı sıra takımın oturmuş bir ideal kadrosu olsa da yedek kulübesinin zenginleştirilmesi Konyaspor adına sezonun geri kalanının akıbetini değiştirebilir.

Zira Konyaspor her ne kadar tecrübesi olmadığı ve kadrosu dar olduğu için bu alanda pek önemsenmese de Trabzonspor’un maç eksiğiyle 9 puan gerisinde yer alıyor ve Yeşil Beyazlıların daha da zorlaşacak Süper Lig takviminde bir sürpriz yapmasının önünde bir engel bulunmuyor.

İşte bu nedenden ötürü Konyaspor’un kendi yedek kulübesi, sakatlıklar veya diğer etmenleri düşünmek yerine çıktığı her maçtan 3 puanı almayı hedefleyecek bir kadroyu oluşturabilmesi veya acil ihtiyaçların bulunduğu bölgelere eklemeler yapabilmesi gerekiyor.

Yeşil Beyazlılar, bu transferleri sadece bu sezon adına değil gelecek sezon kuvvetle muhtemel mücadele edecekleri Avrupa maçları için de önemsemeli.