Konyaspor’un En Kötü Performansı

Bu sezon Süper Lig’de oldukça başarılı bir iş çıkartan ve ciddi travmalar yaşamış olmasına rağmen disiplinden kopmayan Konyaspor, 30’uncu hafta müsabakasında Fenerbahçe’ye konuk oldu. Sarı Lacivertli ekip karşısında belki de sezonun en kötü performansını sergileyen Konyaspor, 2-1 mağlup olduğu rakibini 2’incilik koltuğuna da ortak etmiş oldu.

Haklı Sebepler

Bu sezon Süper Lig’de oldukça nitelikli bir takım görüntüsü veren Konyaspor, sezon başından bu yana aslında birçok takımın tüm tarihi boyunca başına gelmeyen olaylarla karşı karşıya kaldı. Yeşil Beyazlı ekip zaten dar olan kadrosunu sakatlıklar nedeniyle toparlamakta zorlandı, iki devre arasında başarılı savunmacısı Ahmet Çalık’ı trafik kazasında kaybetti.

Bu gibi olaylara rağmen yine de bir bütün olarak hareket etme alışkanlığını edinen Yeşil Beyazlı oyuncular hep en tepeye yakın kaldılar. Ancak 30’uncu haftanın kapanışını yapan maçta Fenerbahçe’ye konuk olan Konya temsilcisi adına işler belki de ilk kez bu kadar kötü gitti.

Savunmanın belkemiği Abdülkerim Bardakçı’nın sakatlanmış olması Konyaspor’un zaten Ahmet Çalık’ın vefatından sonra sallanan savunmasını tamamen çökertti. Ligin uzun bir süre en az gol yiyen takımı olarak yola devam eden takım birçok maçta hatalı goller yiyor olsa da Abdülkerim’in varlığı her zaman güven veriyordu.

Bununla birlikte Konyaspor yine de Fenerbahçe karşısında zaman zaman üstünlükler kurdu ve bu durumu attığı golle skora da yansıttı. İlk yarıyı önde kapatan Konya temsilcisinin asıl sınavı ikinci yarıda başladı.

Ortaklık

İkinci yarıda Fenerbahçe değişikliklerle daha ısırgan bir takım haline gelince Konyaspor Teknik Direktörü İlhan Palut bu duruma bir çare bulmakta zorlandı. Başarılı teknik adam pek de haksız sayılmazdı zira yedek kulübesinde oyunu değiştirebilecek pek de oyuncu kalmamıştı.

Özellikle Abdülkerim’in sakatlığı nedeniyle Musa Çağıran’ın savunmada görev alması açıkçası Konyaspor’un dengesini bozdu. Bununla birlikte Fenerbahçe bu yarayı kaşısa belki çok daha iyi işler çıkartabilirdi ancak Sarı Lacivertli ekip de büyük ölçüde bu tercihi yapmadı.

İkinci yarıda önce Kim-Min Jae’nin sonra da Pelkas’ın gollerine engel olamayan Konyaspor, bu 45 dakikayı hiçbir zaman hatırlamak istemeyecektir. Sezonun en çaresiz kaldığı maçlarından birini oynayan Konya temsilcisi için alınan sonuç da oldukça can sıkıcı oldu.

Zira bu sonuçla birlikte Fenerbahçe daha da yükselişe geçerken Konyaspor ile arasındaki puan farkını da 2’ye indirmiş oldu. Yeşil Beyazlı takımın yaşadığı sakatlıklar ve genel eksiklikleri nedeniyle 2 puan önde yer alıyor olmasına rağmen dezavantajlı bir konumda bulunduğunu dile getirmek yanlış olmaz.

Öte yandan Konyaspor bu sezon kendisi adına olumsuz nihayete varan birçok senaryoyu bertaraf etmeyi başardı ve otoriteleri yanılttı. Sezonun geride kalan bölümünde şahane bir performans sergileyen takımın asıl sınavı geriye kalan 9 maçlık dilimde kendini belli edecek.