Konyaspor’un Efsanesinden Beklenmedik Karar

Bu sezon Süper Lig’de beklentilerin çok üstünde performans sergileyen takımlardan biri olan Konyaspor, buna rağmen finali yapmak konusunda çok zorlandı ve 2’inci sırayı Fenerbahçe’ye kaptırmaktan kurtulamadı. Yeşil Beyazlı ekip dev rakibinin 4 puan gerisine düşerek sezonu 2’inci olarak tamamlamak konusunda çok ciddi bir dezavantajın içine girerken geçtiğimiz günlerde şok edecek bir haber aldı. Takımın başarılı sağ beki ve yaşayan efsanelerinden biri haline gelen oyuncusu Nejc Skubic bu sezonun sonunda futbolu bırakacağını açıkladı.

Erken Emekli

Bu sezon Süper Lig’de beklentilerin çok üstünde bir iş yapan Konyaspor, sezonda kimsenin şans vermediği kadar önemli sonuçlar aldı ve birçok takıma kelimenin tam anlamıyla futbol dersi verdi.

Bu bağlamda takımın en önemli oyuncularından biri olan Ahmet Çalık’ı çok elim bir trafik kazasında kaybettiğini de unutmamak gerekiyor. Yeşil Beyazlı takım bu acı kayba rağmen bir şekilde toparlanmayı bildi ve kendisini zirvede tutan performansını uzun süre sergiledi.

Bununla birlikte takımın son haftalardaki kötü performansı ve rehaveti ister istemez sonuçların da kötüleşmesine neden oldu. Oynadığı son müsabakada kendi sahasında Fatih Karagümrük’ü konuk eden İlhan Palut’un takımı sahadan 2-1’lik mağlubiyetle ayrılarak geçtiğimiz haftalarda kaptırdığı 2’incilik koltuğunun 4 puan gerisine düşmekten kurtulamadı.

Öte yandan Konya temsilcisine gelen bir beklenmedik haber de başarılı sağ beki ve yaşayan efsanesi Nejc Skubic’ten geldi. 32 yaşındaki Sloven oyuncu, bu sezonun sonunda futbolu bırakacağını açıklayarak Yeşil Beyazlı taraftarları şok eden bir kararı açıkladı.

Futbolu bırakmak adına erken bir yaş olan 32’de bu kararı alan Skubic’in bu sezonun sonunda sözleşmesi sona eriyordu. 2015/2016 sezonunun devre arasından bu yana Konyaspor formasını giyen Sloven oyuncu Konya temsilcisiyle bu zamana kadar 252 maça çıktı ve bu maçlarda 19 gol ile 20 asist üretti.

Slovenya Milli Takımı’nın formasına da Konyaspor kariyerinde kavuşan 32 yaşındaki sağ bekin bu kararından sonra Konya temsilcisi gelecek sezona sağ bek konusunu da çözmek zorunda kalarak başlayacak.

Ailevi Nedenler

Skubic’in ailesine daha fazla vakit ayırmak istediği ve oğlunun eğitim hayatını düşündüğü için bu kararı aldığı ortaya çıktı. Konyaspor’un, adını kulübün unutulmazları arasına yazdıran Sloven savunmacı için bir veda organizasyonu düzenleyeceği belirtildi.

Birçok kez Süper Lig’in devleriyle adı anılan 32 yaşındaki oyuncu bu bağlamda gerçekten ligde de etkisini bırakan oyunculardan biriydi. İstikrarlı bir şekilde performans verebilmesiyle değerlenen bir oyuncu olan Skubic’in Konya temsilcisine unutulmaz pek çok an yaşattığı kesin.

Bu sezon Ahmet Çalık’ın vefatıyla çok önemli bir değerini kaybeden Konyaspor, Skubic’in bu kararı sonrasında yine çok önemli bir değerinden feragat etmek zorunda kalacak. Bununla birlikte Nejc Skubic kesinlikle ama kesinlikle kulübün en unutulmaz oyuncularından birisi olarak anılmaya devam edecek.