Konyaspor’u İstikrar Yükseltti

Bu sezon Süper Lig’in tartışmasız en başarılı takımlarından biri olan Konyaspor adına bu başarının en büyük mimarlarından birinin de İlhan Palut olduğuna dair kimsenin kuşkusu yok. İlk 10’a girmesi bile zor gösterilen bir kadroyla ligin altını üstüne getiren genç teknik adamın performansı parmak ısırtırken bu noktada Yeşil Beyazlı yönetime de ayrıca bir parantez açmak gerekiyor. Zira Fatih Özgökçen başkanlığındaki yönetim, genç teknik adamın en zorlu dönemlerinde bile arkasında durdu ve bu sezon Süper Lig’de teknik direktör değiştirme tercihinde bulunmayan nadir yönetimlerden biri oldu.

Benim Hocam Belli

Bu sezon Süper Lig’in en başarılı takımlarından biri olan Konyaspor, sezon sonu değerlendirmelerinde kimi futbol otoriteleri tarafından sezonun en başarılı takımı olarak dahi gösterildi.

Zira Trabzonspor her ne kadar puan farkıyla şampiyon olarak 38 sene sonra bir ilki gerçekleştirmiş olsa da Konyaspor da İlhan Palut yönetiminde şahane işler çıkarmış ve Ahmet Çalık’ın vefatına ve Serdar Gürler’in ayrılığına rağmen sezonu üst sıralarda kapatmayı başarmıştı.

Bununla birlikte Konyaspor yönetimi de kulüp içerisinde oluşturulan huzurlu ortam ve İlhan Palut’a sağladıkları destek sayesinde alkış toplayan yönetimlerden biri oldu. Öte yandan Konya temsilcisinin yöneticilerini özel kılan durumlardan birisi de her ne yaşanırsa yaşansın Palut konusundaki ısrarı ve sezonu teknik direktör değiştirmeden tamamlayan yönetimlerden biri olmasıydı.

Kıyım Başladı

Süper Lig’de 2021-2022 sezonunda 14 takım teknik direktör değişikliğine giderken, sezon bitiminden sonra da Hatayspor ile Fatih Karagümrük’le teknik heyet değişikliği devam etti. İlk devrede Kasımpaşa, Kayserispor, Adana Demirspor, Göztepe, Alanyaspor, Çaykur Rizespor, Başakşehir, Yeni Malatyaspor, Antalyaspor, Beşiktaş, Fatih Karagümrük ve Fenerbahçe’nin teknik heyetlerinde değişiklik tercih edildi.

Ligde ikinci devrenin başlamasının ardından da Galatasaray ve Altay teknik direktörleriyle yollarını ayırdı. Hatayspor’da Ömer Erdoğan, Sivasspor’da Rıza Çalımbay, Gaziantep FK’de Erol Bulut, Giresunspor’da Hakan Keleş, Konyaspor’da İlhan Palut ve Trabzonspor’da Abdullah Avcı sezon boyunca takımlarının başında kaldı.

Öte yandan İlhan Palut’un görev yaptığı Hatayspor’da bayrağı devrettiği Ömer Erdoğan konusunda genç teknik adamın istifa ettiğini hatırlatmakta fayda var. Bordo Beyazlı ekip her ne kadar Erdoğan için destek vermiş olsa da başarılı çalıştırıcı bu sezon sonrasında ayrılığın her iki taraf adına da daha iyi olacağını savunmuştu.

Palut’un bilhassa Beşiktaş ve Galatasaray’ın teknik direktör arayışında olduğu dönemlerde adı öne çıkmıştı. Ligin en başarılı teknik adamlarından biri olan genç teknik adam, her ne takıma gittiyse orada bir fark yarattı.

Konyaspor gerçekten diğer Anadolu takımlarına örnek olacak bir şekilde yürümeye devam ediyor. Yöneticiler teknik adamın işine karışmak yerine ona iyi bir ortam sağlarken, teknik direktör de oyuncularına en iyi şekilde taktiklerini ve sahada yapmaları gerekeni aktarmayı biliyor.