Konyaspor Kendini Özetledi

Bu sezon Süper Lig’in en başarılı takımlarından biri olan Konyaspor, ligin 38 ve sonuncu haftasında Beşiktaş karşısında aldığı 1 puanla birlikte 3’üncü sıradaki koltuğunu da korumuş oldu ve gelecek sezon Avrupa’ya gitmenin hazırlıklarına başladı. Bununla birlikte Yeşil Beyazlı takımın Beşiktaş karşısında oynadığı maçta yaptıkları ve yapamadıkları onun bu kadar başarılı performanslar sergilediği sezonda son düzlükte yaşadığı sıkıntıları da 2’ncilik koltuğunu kaptırışını da özetler gibiydi.

Güç Farkı

Bu sezon Süper Lig’in tartışmasız en başarılı takımlarından biri olan Konyaspor adına sezonun bitimi en ideal şeklinde olmadıysa da bu finale herhalde pek çok Konyalı taraftar gönül rahatlığıyla razı olurdu.

Zira takım önce Hatayspor karşısında aldığı galibiyetle Avrupa biletini cebine koydu sonra da Beşiktaş gibi bir devi İstanbul’da mağlup etme şansını son anda elinden kaçırdı. Kenan Karaman’ın son dakikada duran toptan gelen golü olmasaydı İlhan Palut’un takımı sezonu 3 puanla kapatmış olacaktı.

Bununla birlikte Konyaspor adına aslında Beşiktaş maçının pek çok mesajı vardı. Yeşil Beyazlı takım sezonun ikinci yarısına çok kötü bir haberle başlamasına rağmen kendisini toparlamayı bilmişti. Ancak sezonun son düzlüğüne gelindiğinde kalite ve güç farkı takımın Fenerbahçe karşısında direnememesine ve Sarı Lacivertli rakibine 2’ncilik koltuğunu kaptırmasına neden olmuştu.

Bu koltuğun geri alınabilmesi adına ele geçen fırsatlar da değerlendirilemedi ve kulüp sezonu 3’üncü sırada bitirmiş oldu. Pek tabii 3’üncü olmak da çok büyük bir başarıydı ancak tüm camia çok büyük ihtimalle daha iyi bir konumda bitirmelerinin işten bile olmadığını düşünüyordu.

Ancak Beşiktaş maçında yaşanan sorunlar sadece bu 90 dakikaya özel değildi. Konya temsilcisinin sezonun son virajında belirginleşen defolarının neredeyse tamamı İstanbul’da oynanan müsabakada kendisini birer birer belli ediyordu.

Tüm bunlarla birlikte pek tabii sezonun son haftasında bu duruma önlem alabilmek pek kolay değil. Ancak Konyaspor yöneticileri ve transfer komitesi, teknik direktör İlhan Palut’un raporları doğrultusunda bu defoların engellenmesini sağlayabilecek oyuncuları kadroya katmalı ve Avrupa da düşünülerek kadro genişletilmeli.

Skubic Hala Çalışıyor

Öte yandan takımın Ahmet Çalık’ın vefatından sonra Nejc Skubic’in de emekli olması nedeniyle dramatik bir vedalaşmanın daha içinde yer aldığını da hatırlatmakta fayda var. Başarılı oyuncu sezon boyunca ve hatta Konya temsilcisinin formasını giydiği süreç içerisinde her zaman güzel işler yapan bir oyuncuydu.

Bununla birlikte oyuncunun geçen günlerde diğer takım arkadaşları tarafından paylaşılan görüntülerde futboldan emekli olalı daha birkaç gün olmasına rağmen yenileme antrenmanlarına katıldığı da görüldü.

Aslında bu durum oyuncunun zaten nasıl bu kadar başarılı ve kaliteli olabildiğinin de bir kanıtıydı. Skubic kariyerinin en parlak dönemlerini geçirdiği Konya temsilcisinde oyun repertuarını genişletecek kadar kaliteli ve çalışkan bir oyuncu olmaktan hiç vazgeçmedi.