Konyaspor Transferde Erkenci Davrandı

Bu sezon Süper Lig’de gösterdiği başarılı performansla birlikte oldukça iyi bir çıkış yakalayan Konyaspor, Avrupa kupalarına katılım hakkı da kazanmıştı. Yeşil Beyazlı takımın bu bağlamda sezonu daha erken açacak olması kadrosunu da erkenden güçlendirmesi ve şekillendirmesi gerektiğine dair inancı arttırmış ve taraftarları da beklentiye sokmuştu. Tüm bunlarla birlikte Konya temsilcisi çalışmalarına gerçekten çok erken başladı ve sezonun bitimiyle birlikte ilk transferini açıkladı. Bruno Paz’ı kadrosuna kattığını açıklayan İlhan Palut’un takımında ilk ateş atılmış oldu.

Hızlı Başlangıç

Bu sezon Süper Lig’de gösterdiği başarılı performans sayesinde sezonu Avrupa bileti alarak tamamlayan Konyaspor, ligin 38’inci haftasında Beşiktaş ile 1-1 berabere kaldıktan sonra dönemi bitirmişti.

Yeşil Beyazlı takımın gelecek sezon Avrupa kupalarına gidecek olması ve bu sezon da kadro darlığı konusunda yaşadığı problemler İlhan Palut’un raporları doğrultusunda yapılacak eklemelerin çok daha hızlı olacağını düşündürüyordu.

Ancak kuvvetle muhtemel hiç kimse Konya temsilcisinin ilk transferini daha sezonu tamamlar tamamlamaz açıklayacağını düşünmemiştir. Resmi sitesinden yaptığı duyuruyla ilk transferini açıklayan Konyaspor, Sporting Lizbon altyapısından yetişen Bruno Paz’ı kadrosuna kattığını açıkladı.

24 yaşındaki orta sahayla 1 yılı opsiyonlu toplam 3 yıllık sözleşme imzalanırken, imza töreni de İstanbul’da yapıldı. Yeşil Beyazlı formayla mücadele edecek olan Bruno Paz, bu sezon bir başka Portekiz takımında kiralık olarak forma giymişti.

Oyuncunun Kariyeri

Portekiz’in Belenenses kulübünde futbola başlayan Paz, buradan Sporting Lizbon altyapısına geçti. Altyapının farklı yaş gruplarında yine aynı kulüpte forma giyen yetenekli oyuncu, 2020/2021 sezonunun başında Lizbon ekibinin B takımına yükselmeyi başarmıştı.

Bu sezonun başında Sporting Lizbon B takımından Farense’ye kiralık olarak gönderilen oyuncu, sahaya çıktığı 26 resmi maçta 2 gol ve 2 asist üreterek 4 gollük bir katkı sağladı. Bununla birlikte oyuncunun kiralık sözleşmesinin sona ermesiyle Konya temsilcisine imza atması da aynı ana denk gelmiş oldu.

Kariyeri boyunca Portekiz’den çıkmamış olması oyuncu adına bir handikap olarak gösterilebilir. Ancak oyuncunun direkt olarak açıklanması ve ilk açıklanan oyuncu olması Konyaspor’un aslında uzun süredir Bruno Paz’ı takip ettiğini de net bir şekilde gösteriyor.

Öte yandan Konya temsilcisi adına belirleyici olacak faktörlerden biri takımın kadrosunu ne kadar koruyabileceği. Zira İlhan Palut’un da ifade ettiği gibi oyunculara birçok farklı takımdan teklif var ve bu isimlerin birçoğu Yeşil Beyazlı camia adına önem atfeden isimler.

Abdülkerim Bardakçı, Amir Hadziahmetovic, Amar Rahmanovic gibi isimlere teklifler olduğu biliniyor. Bu oyuncuların mukabilini bulmak zor olduğu gibi sisteme de uydurmak pek kolay değil. Yine hatırlanacağı gibi İlhan Palut bir açıklamasında beklentilerin altında kalan golcüsü Ahmed Hassan ile alakalı bu sisteme uygun olmamasına rağmen elinden gelen her şeyi yaptığını dile getirerek oyuncusunu savunmuştu.