Konyaspor Taraftarıyla Güldü

Bu sezon Süper Lig’de oldukça başarılı işler çıkartan Konyaspor, ligin son düzlüğünde beklenmedik puan kayıpları yaşasa da oynadığı son maçta Hatayspor’u mağlup ederek Avrupa biletini cebine koydu. Yeşil Beyazlı takım bu müsabakayla birlikte 2021/2022 sezonundaki son iç saha maçına çıkarken, takımın bu sezon sergilediği başarılı performansta taraftarı önünde oynadığı müsabakaların önemi de bir kez daha görülmüş oldu.

Konya Kalesi

Bu sezon Süper Lig’in en başarılı takımlarından biri olarak gösterilen Konyaspor, bu başarısını büyük bir ölçüde istikrarlı oyunu, başarılı sistemi ve kendisini tutkuyla destekleyen taraftarına borçlu olduğunu bir kez daha gösterdi.

Ligin 37’inci haftasında kendi sahasında Hatayspor’u konuk eden Konya temsilcisi, müsabakadan 3-1 galip ayrılarak Avrupa’ya gitmeyi garantiledi. Bu büyük başarının gururunu da yaşamaya devam eden Konyaspor için bu maç aynı zamanda sezonun son iç saha maçıydı.

Sezonun son haftasında Beşiktaş deplasmanında sahneye çıkacak olan İlhan Palut’un takımı bu sezonluk Konya defterini kapattı. Bununla birlikte takımın iç sahada gösterdiği performansa bakıldığında aslında bu başarının sacayaklarından birinin de Konya’da oynanan maçlarda alınan puanlar olduğu daha net anlaşılıyor.

Öyle ki takım Hatayspor müsabakasıyla birlikte 19’uncu iç saha müsabakasını da tamamlarken, bu maçtan alınan galibiyet takımın 19’uncu maçtaki 13’üncü galibiyeti oldu. Ligin kendi sahasında en çok galibiyet alan takımı olan Yeşil Beyazlı ekip, geriye kalan 6 maçın 4’ünde beraberliğe razı olurken 2 kere de taraftarıyla birlikte üzüldü.

Bu müsabakalarda attığı 36 gole karşılık kalesinde sadece 15 gol gören Konyaspor, rakiplerine de kendi sahasında mağlup olmasının pek de mümkün olmadığını kanıtlamış oldu. İç sahada topladığı 43 puanla bu alanda Trabzonspor ile liderliği paylaşan Konya temsilcisinin geride kalmasına neden olan 2 mağlubiyetiyse oldukça can sıkıcıydı.

Beklenmedik Mağlubiyetler

Konyaspor’un kendi sahasında mağlup olduğu takımlardan biri Sivasspor oldu. Sivas temsilcisiyle ligin ikinci devresinin ilk haftasında karşı karşıya gelen Konyaspor’un açıkçası o maçtan galip gelecek bir performansı da yoktu.

Söz konusu maçtan 2 gün sonra başarılı savunmacısı Ahmet Çalık’ı bir trafik kazasında kaybettiğini öğrenen Yeşil Beyazlı camiada yas havası uzun süre devam etti. Bununla birlikte takım çok karakterli oyunculardan kurulu olmanın avantajını yaşadı ve düştüğü yerden tekrar toparlanmayı başardı.

Konya temsilcisinin kendi sahasında aldığı ikinci mağlubiyetse 35’inci haftada geldi. Bu sezon deyim yerindeyse belalısı haline gelen Fatih Karagümrük’ü kendi sahasında ağırlayan Yeşil Beyazlı ekip sahadan 3-2 mağlubiyetle ayrıldı.

Bu mağlubiyetin daha da can sıkıcı olmasını sağlayan durumsa aynı hafta 2’incilik koltuğunda oturan Fenerbahçe’nin de Beşiktaş karşısında puan kaybetmesiydi. Bu durumu avantaja çevirmeyi başaramayan Konyaspor bir anlamda rakibinin sezonu 2’inci olarak tamamlayacağını da kabul etmek zorunda kaldı demek yanlış olmaz.