Konyaspor Mart’ı Önemsiyor

Bu sezon Süper Lig’de gösterdiği performansla taraflı tarafsız herkesin takdirini kazanan Konyaspor, ligin ikinci yarısında oynadığı maçlarda ciddi sıkıntılar yaşamıştı. Özellikle savunma hattında bireysel hataların artmasıyla birlikte puan kayıpları yaşamaya başlayan Konya temsilcisi, 4 maç üst üste puan kaybettikten sonra Mart ayında oynadığı ilk maçta Galatasaray’ı 2-0 ile geçerek baharı güzel karşıladı. Bununla birlikte Konya temsilcisinin bahar mevsiminin ilk ayında oynayacağı diğer maçlar da en az Galatasaray maçı kadar zorlu.

Hedefleri Olan

Bu sezon Süper Lig’de oldukça başarılı bir performans gösteren ve son yıllarda en iyi yönetilen kulüplerden birisi olarak gösterilen Konyaspor, Mart ayının açılışını oldukça iyi yaptı.

Şubat ayında oynadığı maçlarda galibiyeti bulamayan ve neredeyse 2’incilik koltuğunu kaybetmeye yaklaşan Yeşil Beyazlı ekip, Mart ayının ilk maçında kendi sahasında konuk ettiği Galatasaray karşısında net bir performans sergiledi ve 2-0 galip geldi.

İlk yarıda gösterdiği performansla bulduğu goller Konyaspor’u morallendirirken, taraftarların da takımlarını ne olursa olsun yalnız bırakmayacağını göstermesi oldukça değerliydi. Bununla birlikte Konya temsilcisinin son haftası Milli Takım maçlarıyla geçecek Mart ayında oynayacağı diğer 2 maç da oldukça zorlu.

Her ne kadar son hafta Alanyaspor’a yenilerek sonuç anlamında sıkıntı yaşamış olsa da genel anlamda sezonun en iyi ekiplerinden biri olan Kayserispor, 13 Mart Pazar günü İlhan Palut ve takımını misafir edecek. İki takım arasında sezonun ilk yarısında oynanan maç Konyaspor’un 2-0’lık galibiyetiyle sona ermişti.

Bu maçtan 1 hafta sonra yine deplasmanda bir maça çıkan Konyaspor, Fenerbahçe deplasmanında bir kez daha başarılı bir sonuç almayı hedefleyecek. İki takımın sezonun ilk yarısında Konya’da oynadıkları maçta ev sahibi ekip sonucu 2-1 biten kritik bir galibiyet almıştı.

Takvim Planlaması

Konyaspor’un hedeflerini belirleyebilmesi ve bu hedeflere yönelik hareket edebilmesi için takvimindeki maçları çok iyi planlaması gerekiyor. Geriye kalan 10 maçtaki stratejisini muntazam biçimde tasarlaması gereken Yeşil Beyazlı ekip, bu planlamayı doğru yapabilirse sezonu hedeflediği noktada bitirmeye daha da yaklaşacaktır.

Takvim planlaması Konyaspor adına birçok takımdan çok daha önemli. Zira takımın geriye kalan 10 maçına bakıldığında daha kolay veya dişli rakiplerin kümeler halinde üst üste rakip olacakları görülüyor.

Örneğin ligin son 3 haftasında 2 deplasman maçı oynayacak olan Konya temsilcisi, bu deplasmanları Hatay ve Beşiktaş’ın sahasında yapacak. Hâl böyleyken Konyaspor’un hedeflerini bu maçlara bırakmadan tamamlayabilmesi çok daha değerli olacaktır.

Konyaspor, Ahmet Çalık’ın vefatından sonra oldukça zor zamanlar yaşasa da bu acıyı bir şekilde kendi içinde tutmayı başardı. Taraftarları tarafından çok daha fazla sahip çıkılan bir takım olmaya başlayan Konyaspor’un bu aitlik duygusunu 4 maç üst üste puan kaybettikten sonra hâlâ hissedebiliyor olması da taraftarının fedakâr yapısından geliyor.