Konyaspor’u Yabancılar Taşıdı

Bu sezon çok elim bir olay yaşamasına rağmen yine de Süper Lig’deki konumundan kopmayan ve 2’incilik konusunda oldukça iddialı olan Konyaspor, oynadığı son maçta kendi sahasında konuk ettiği Galatasaray’ı 2-0 ile geçmeyi başardı. Sarı Kırmızılı ekip karşısında attığı iki golde de yabancı oyuncularından faydalanan Konya temsilcisinde bu avantajın sezona yayılmış olması da gelen başarıda önemli faktörlerden biri olarak kayda geçti.

Gol Katkısı

Bu sezon Süper Lig’i hangi sırada tamamlarsa tamamlasın kesinlikle en başarılı takımlar arasında gösterilecek olan Konyaspor, son haftalarda aldığı başarısız sonuçlarla ciddi bir moral bozukluğu yaşamıştı.

Konya temsilcisi lig yarışında düğümün çözülmesine neden olan maçta Trabzonspor’a mağlup olduktan sonra bir türlü toparlanamamış ve üst üste 4 maçtan puan kaybıyla ayrılmıştı. Ligin 28’inci haftasında oynanan Galatasaray maçında kendi taraftarlarının şovuna iyi bir oyunla eşlik eden Konyaspor, sahadan 2-0 galip ayrılarak kritik eşiği atlamayı başardı.

Bununla birlikte İlhan Palut’un takımında golleri atan isimler Ahmed Hassan ve Amar Rahmanovic olmuştu. Hücum hattında genel olarak yabancı isimlerden kurulu bir rotasyonu olan Konyaspor, bu oyuncularından ciddi de bir gol katkısı almayı başardı.

28 haftada atılan 2 golle birlikte toplamda 44 gole ulaşan Anadolu Kartal’ında bu 44 golün 32’si yabancı oyunculardan geldi. Sokol Cikalleshi 7 golle takımının en çok skor üreten oyuncusu olurken, Ahmed Hassan ve Amar Rahmanovic 5 golle Cika’ya eşlik eden isimler oldular. Endri Çekici 4 gol, Zymer Bytyqi ve Mpoku 3 gol atan isimlerdi.

Yerli oyuncularda ise Abdülkerim Bardakçı’nın yaptığı katkı oldukça değerli oldu. Bilhassa Ahmet Çalık’ın vefatından sonra savunmadaki yükü bir hayli artan başarılı savunma oyuncusu attığı 4 golle takımına ciddi bir katkı sağladı.

Kariyer sezonunu yaşıyor olmasına Konyaspor’dan ayrılmayı tercih eden Serdar Gürler de 4 gol atan bir diğer isim oldu. Bu iki oyuncuya eşlik eden iki isim ise Soner ve Musa oldular.

Sistem

Konyaspor’un bu kadar başarılı bir performansı göstermesinde İlhan Palut’un katkısı oldukça büyük. Başarılı teknik adam büyük kısmı ligin birçok takımında ilk 11’de değerlendirilmeyecek oyuncularla birlikte diğer takımlara gerçekten bir futbol dersi verdi.

Futbolcuların da genç teknik adamın sistemine gerçekten ellerinden gelen en iyi katkıyı yaptıklarını dile getirmekte fayda var. Konyaspor tam olarak bir sistem takımı hüviyetine büründü ve bu sayede kendisinden daha güçlü kadrolara sahip olan takımlar karşısında dahi zorlanmadan birçok maç kazanmayı başardı.

Nitekim Konyaspor’u bu kadar başarılı gösteren durumlardan biri de kendisinden beklentilerin çok üstüne çıkan bir takım olarak görülmesi oldu. Yeşil Beyazlılar adına sezonun ikinci yarısında en azından zirve mücadelesinde nefesin yetmeyeceği tahmin edilebiliyordu ancak 2’incilik mücadelesinin en net favorisi hâlâ Konyaspor.