Konyaspor Malatyada Neden Bu Kadar Zorlandı

Spor Toto Süper Lig 2021 – 2022 Ahmet Çalık Sezonu’nun 34’üncü haftasında İttifak Holding Konyaspor, Öznur Kablo Yeni Malatyaspor’u 2 – 3 yenmesini bildi.

Rakibin 70+ dakika 10 kişi mücadele ettiği maçta teknik direktör İlhan Palut’un ekibi haddinden fazla zorlandı.

Konyaspor Topa Sahip Oyuna Değil

konyaspor

Teknik direktörümüz İlhan Palut’un göreve başladığı tarihten beri oturmaya çalıştığı belli bir anlayışı var. Bu anlayışa göre İttifak Holding Konyaspor, topa daha fazla sahip olup pas oyunuyla rakip defansta boşluklar bulmaya çalışıyor. Haliyle topla oynama yüzdesinin de rakibe oranla daha fazla olması gerekiyor.

İşte bu anlayışın sahaya yansıdığını gösteren maç istatistiklerinde İttifak Holding Konyaspor, Öznur Kablo Yen Malatyaspor karşısında %64 gibi yüksek bir oranla topa sahip oldu.

Takımımız, maç boyunca yaptığı 485 pas ile bu istatistiği destekledi. Yapılan 485 pasa dair çok olumlu istatistikler de vardı. Bunlardan en öne çıkanı ise elbette pas isabet oranına dair sayılardı. Buna göre İttifak Holding Konyaspor, yaptığı pasların %89’unda isabet sağlamayı başararak topu rakibe göstermedi. Üstelik Öznur Kablo Yeni Malatyaspor yarı alanına geçildiğinde dahi bu oran ancak %82’ye düştü.

Öte tarafta rakip Öznur Kablo Yeni Malatyaspor’un maçta yaptığı 274 pasta genelde ancak %80’i bulduğu ve bunun takımımızın yarı sahada yaptığı pas isabetinin bile altında kaldığı göze çarptı. Dahası Öznur Kablo Yeni Malatyaspor takımı rakip yarı sahaya geçtiğinde bu oranı %64’e kadar düşürdü.

Teknik direktör İlhan Palut’un oyun anlayışına paralel olarak maçta sadece 42 uzun top kullanan takımımız, toplam paslarının yaklaşık %12’sinde uzun menzili tercih etti. Sarı kırmızılı ev sahibi rakibimiz ise 57 uzun menzilli pas yaparak daha direkt bir oyun tercih ettiğini gösterdi.

Öznur Kablo Yeni Malatyaspor’un yaptığı 57 uzun pas, toplam paslarının yaklaşık olarak %22’sini oluşturdu.

Pas istatistiklerinin ötesinde karşılaşmanın mücadele gücünü yansıtan sayılarda ise İttifak Holding Konyaspor rakibine büyük bir üstünlük kuramadı. Maçtaki toplam ikili mücadelelerin %54’ünü kazanarak bir adım öne geçen takımımız, hava toplarında ise üstünlüğü daha büyük bir farkla rakibine verdi.

İttifak Holding Konyaspor hava topu mücadelelerinin yalnızca %36’sından galip çıkabildi.

Konyaspor Farkını Hücuma Yansıtamadı

Spor Toto Süper Lig 2021 – 2022 Ahmet Çalık Sezonu’nda küme düşme potasının en büyük adaylarından biri olan Öznur Kablo Yeni Malatyaspor karşısında takımımız ne yazık ki istediği etkinliği çok da sağlayamadı. Üstüne üstlük ligin en zayıf kadrolarından biri olan sarı kırmızılı kadrodan haddinden fazla tehlike görüldü.

Öznur Kablo Yeni Malatyaspor, kalemize maç boyunca 11 şut çekip bunların 5’inde başarılı oldu. Dahası bu 11 şutun 9’unun ceza sahamızın içinden çekilmesi, rakip takım adına artı bizim için ise takım savunması anlamında büyük bir eksiydi.

Teknik direktör İlhan Palut’un öğrencileri hücumda ise rakibin kalesini 13 kez yoklayarak 7 isabet sağladılar.

Bu 7 isabetten 3’ünde ağları bulan takımımız yine de rakip ceza alanından şut çekme noktasında eksik kaldılar. Zira bu 13 şutun yarısından fazlası (7) ceza alanı dışından çekilen şutlar oldu.

Yine de 90 dakika sonunda takımımızın kazanması teselli oldu.