Konyaspor, Gençlere Görev Vermeyen 5 Ekipten Birisi

Süper Lig, genç oyuncu oynatma konusunda Avrupa’da sınıfta kaldı. Avrupa’daki en fazla 21 yaş ve altı futbolcu oynatan ülke, yüzde 22.48 görev süresi oranı ile Hollanda oldu. Hollanda’nın birinci liginde forma giyen toplam futbolcu sayısı ise 116. Buna karşılık olarak Türkiye, bu sıralamada 10’uncu sırada yer alıyor. Süper Lig’de toplamda 33 adet 21 yaş ve altı futbolcu (toplamda 433 adet futbolcu görev yaptı) görev yaparken, bu futbolcuların görev alma yüzdesi ise sadece 2.43 olarak tespit edildi.

İlk 7 haftalık bu periyotta genç oyuncular sadece 3033 dakika yeşil sahada kalırken, Konyaspor’un bu süredeki payı ise sıfır, çünkü yeşil beyazlılar bu vakte kadar yeşil sahaya hiç 21 yaş ve altı futbolcu çıkartmamış. Bu durumda bulunan diğer takımlar ise Sivasspor, Ankaragücü, Başakşehir ve Adana Demirspor olmak üzere 4 tane olarak bulunuyor.

Toplamda 33 Genç Futbolcu ve 911 Dakika

33 adet genç futbolcu barındıran Süper Lig’deki 19 takımın her birisinin kadrosunda, statü gereği direkt maç kadrolarında olmak üzere 2’şer genç futbolcu bulundurması gerekiyor. Ligdeki 14 adet takım kadrolarına aldığı bu genç futbolcuları yeşil sahaya sürmüş olsa da 5 adet takım genç futbolcularına bu vakte kadar 1 dakika bile şans vermedi. Bu 5 takım Sivasspor, Ankaragücü, Başakşehir, Konyaspor ve Adana Demirspor’dan oluşuyor. Diğer 15 ekipte ise 7’si yabancı olmak üzere 33 adet genç futbolcu, yeşil sahaya yer buldu.

Süper Lig’deki genç oyunculara en fazla fırsat veren ekip ise 911 dakika ile Beşiktaş olarak görünüyor. Toplamda 4 farklı oyuncusunu yeşil sahaya çıkarmış olan Beşiktaş’ın süresinin bu kadar fazla olmasının asıl sebebi ise 21 yaşındaki genç kalecisi Ersin Destanoğlu’nun 5 maçta 90 dakika boyunca görev yapmış olması olarak gösterilebilir.

Türkiye futbol kulüplerinin sınıfta kaldığı bir diğer konu ise alt yapıdan futbolcu yetiştirip kullanma oldu. Takımların kendi altyapısından yetiştirip kullandığı ve profesyonel sözleşme imzalayarak forma şansı verilen futbolcu sayısı sadece 4 oldu.

Bu isimler ise Karagümrük’ten 18 yaşındaki Emir Tintiş (80 dakika), 18 yaşındaki Efecan Mızrakçı (9 dakika) olurken, Kasımpaşa’dan 16 yaşındaki Yasin Özcan (2 müsabakada 52 dakika) ve son olarak Kayserispor’dan 17 yaşındaki Baran Ali Gezek (16 dakika) oldu.

Avrupa’da Sonuncu Türkiye

UEFA klasmanındaki ilk 10 ülkenin birinci ligleri ile kıyaslandığında genç futbolcuların en az forma giydiği lig, Türkiye Süper Lig’i oldu.

Bu kategoride değerlendirilen 21 yaş ve altı futbolcuların en fazla forma giyme şansı elde ettiği lig ise Hollanda’nın 1’inci Futbol Lig’i Eredivisie oldu. Bu ligde de Türkiye’deki gibi 7 hafta geride kalırken, toplamda 116 adet genç futbolcu yeşil sahada görev yaptı. Bu futbolcuların toplamda görev yapma yüzdesi hesaplandığında ise yüzde 22.48’lik istatistik oluşuyor.

Avrupa’nın 5 büyük ligi (İngiltere, İspanya, İtalya, Almanya ve Fransa) incelendiğinde ise gençlere en fazla görev veren ülke, yüzde 12.82’lik oran ile Fransa Lig 1’i oldu.