Konyaspor Garanti Peşinde

Bu sezonun Süper Lig’deki en başarılı takımlarından biri olan Konyaspor, bu başarısını 2’incilik koltuğunda oturarak taçlandırmak istiyordu ancak takımın üst üste kötü sonuçlar alması bu hedefi sekteye uğrattı. Bununla birlikte yine de Avrupa kupalarına gitmek için mücadeleye devam eden Yeşil Beyazlı ekip ligin 37’inci haftasında Hatayspor ile karşı karşıya gelecek. Bu maçtan çıkartılacak 1 puan dahi takımın Avrupa biletini cebine koymasını garanti hale getirirken, 3’üncülük koltuğu için biraz daha meşakkatli bir yol gözüküyor.

Amaç Ödül

Bu sezon Süper Lig’de gösterdiği başarılı performansla dikkatleri üstüne çeken Konyaspor, bu başarılı performansı lig 2’incisi olup Şampiyonlar Ligi elemelerine katılarak taçlandırmayı hedefliyordu.

Ancak takımın son düzlüğünde aldığı başarısız sonuçlar önce 2’incilik koltuğunun kaptırılmasına sonra da farkın açılmasına neden oldu. Fenerbahçe’nin 4 puan kadar gerisine düşen Konya temsilcisi adına geriye kalan maçlar da düşünüldüğünde bu ihtimal artık pek de yüksek değil.

Bununla birlikte takım artık Avrupa’ya gidebilmeyi genel hedef olarak belirlemiş konusunda. İlhan Palut’un ekibi bu bağlamda ciddi bir avantaj sahibi ve 37’inci haftada oynanacak Hatayspor müsabakası bu açıdan bağlayıcı olabilir.

Zira Yeşil Beyazlı takım kendi sahasında oynayacağı müsabakadan 1 puanla dahi ayrıldığı takdirde Avrupa biletini cebine koymayı direkt olarak garantileyecek. Bu 1 puan alındığı durumda diğer takımların hangi sonuçları aldığına bakılmasına gerek dahi kalmayacak.

Öte yandan takımın 2’incilik hedefini gerçekleştirebilmesi için Fenerbahçe’den gelecek puan kaybı haberlerini beklemesi gerekecek. Sarı Lacivertli takım oynanan son müsabakalarda Konyaspor’u mağlup eden Fatih Karagümrük ile karşı karşıya geleceği maçtan galibiyetle ayrılması durumunda 2’incilik koltuğunda sezonu tamamlamayı garantileyecek.

Kötü İhtimal

Bununla birlikte pek tabi Konyaspor adına da olumsuz ihtimallerin söz konusu olduğu bir senaryo mevcut. O senaryo da takımın geriye kalan maçlarında şu sıralar süregelen puan kayıplarına devam etmesi ve 3’üncülük koltuğunu da kaptırması.

Başakşehir bu bağlamda Yeşil Beyazlı takımı tehdit eden tek takım olarak görünüyor. Emre Belözoğlu’nun takımı ligin 37’inci haftasında Giresunspor ile karşılaşacağı haftada puan kaybı yaşaması durumunda işler yine son haftaya kalacak ancak Konyaspor’un puan kaybı yaşaması işleri sarpa sarabilir.

Tüm bu ihtimallerle birlikte 3’üncülük koltuğunda genel averajın söz konusu olma ihtimali de var. Eğer iki takım da ligi aynı puanda bitirirlerse ikili averajda bir fark olmadığı için genel averaja bakılacak. Konyaspor rakibini konuk ettiği maçta 2-1 galip gelirken, misafir olduğu maçta aynı skorla mağlup olmaktan kurtulamamıştı.

Bu nedenle genel averaja çevrilen gözler geriye kalan 2 haftada Konyaspor’un avantajlı olduğunu görecekler. Zira Konya temsilcisi rakibinden +1 daha fazla averaja sahip ve bu avantajın devam edebilmesi için de zaten Konyaspor’un başarılı sonuçlar alması veya Başakşehir’in başarısız olması gerekiyor.