Konyaspor Büyük Yara Aldı

Son haftalarda aldığı başarılı sonuçlar sayesinde ikinci yarıda yaşadığı kötü dönemlerin etkisini atlatmaya başlayan Konyaspor, Süper Lig’de 30’uncu haftanın kapanışını yapan maçta Fenerbahçe’ye konuk oldu. Sarı Lacivertli ekip karşısında iyi bir ilk yarı oynamasına ve öne geçmesine rağmen bu performansın devamını getiremeyen Konya temsilcisi sahadan 2-1 mağlup ayrıldı.

Beklenmedik Düşüş

Bu sezon Süper Lig’in en iyi ve en standart takımlarından biri olarak görülen Konyaspor, 30’uncu haftada kendinden hiç beklenmeyen bir performans gösterdi.

Yeşil Beyazlı ekip haftanın kapanışını yapan maçta Fenerbahçe’ye konuk oldu. Kadıköy gibi baskılı bir sahada oynanan maçta Bytyqi’nin attığı golle ilk yarıda öne geçen Konya temsilcisi, bu golle birlikte ilk yarıyı da önde kapattı.

Bununla birlikte özellikle Abdülkerim Bardakçı’nın eksikliğini hisseden Konyaspor’da genel olarak da sanki bir başka takım sahadaymışçasına görüntü vardı. Savunmadaki bu durum tüm takımı ister istemez etkiledi.

Konya temsilcisi 66’da İrfan Can Kahveci’nin etkili serbest vuruşunu tamamlayan Kim-Min Jae’nin ve 88’de ceza sahası yayı üzerinde çok rahat bir şekilde topla buluşan Dimitrios Pelkas’ın gollerine engel olamadı. Bu 2 golle birlikte geriye düşen Konyaspor, geriye kalan kısa süreç içerisinde başka gol bulamayınca 2’incilik koltuğuna ortak olmak isteyen rakibine boyun eğmiş oldu.

Yeşil Beyazlı takım bu mağlubiyetle haftayı 55 puanla yine 2’inci sırada kapattı. Ancak Fenerbahçe aradaki 5 puanlık farkı 2’ye indirerek 52 puana yükseldi. Konyaspor Milli Takım arasından dönüşte küme düşme adaylarından Göztepe’yi konuk edecek. Fenerbahçe ise Kayserispor deplasmanında 3 puanı hedefleyecek.

Can Sıkıcı

Konyaspor’un yaşadığı bu kayıp takımın kendi emeklerine de yazık eden bir mağlubiyet oldu denebilir. Sezon boyunca şahane bir performans sergileyen Konyaspor, ikinci yarıdaki 4 maçlık kötü dilimin bedelini ödeme noktasına geldi.

Kadrosunu yapabileceklerinin çok çok üstüne çıkartan İlhan Palut ve teknik ekibinin de bazen çaresiz kaldığı anlar oluyor ve Fenerbahçe maçı da bu çaresiz kalınan maçlardan birine örnekti. Abdülkerim Bardakçı’nın da eksikliğiyle birlikte savunmanın tamamen kan kaybetmiş olması Konyaspor’un da maç sonu kan kaybetmesine neden oldu.

Konyaspor bundan sonra tam anlamıyla ipte yürüyen bir cambaz kadar dikkatli olmalı. Fenerbahçe önce Alanyaspor sonra da Konyaspor karşısında aldığı galibiyetlerle iyiden iyiye bir ivmeye girdi ve bu dakikadan sonra hata yapma riskini en aza indirecektir.

Bu bağlamda 2’incilik koltuğunu tamamen söküp alabileceği bir maçı da kaybetmiş olan Konya temsilcisi, Milli Takım arasında %100’ünü değil %150’sini dahi sahaya nasıl yansıtabileceğine dair bir formül bulmalı.

Takımın geriye kalan takviminde belirli birkaç maç zorlu gözükse de Konyaspor bu maçları sanki hiç de o kadar zor değillermiş gibi bir şekilde kazanabilecek güce ve çok başarılı bir teknik direktöre sahip.