Konyaspor Avrupa Hayaliyle

Bu sezon Süper Lig’in tartışmasız en başarılı takımlarından biri olan Konyaspor, son haftalarda aldığı kötü sonuçlar nedeniyle 2’incilik yarışından kopma noktasına geldi ancak takımın hedefleri bununla da sınırlı değil. Bu sezonu Avrupa kupalarına katılmayı garantileyerek bitirmek isteyen Yeşil Beyazlı ekip bu noktada final aşaması olarak gösterilebilecek 37’inci hafta müsabakasına çıkacak. Ligin dişli ekiplerinden biri olan Hatayspor’u konuk edecek olan İlhan Palut’un takımı bu müsabakadan tek 1 puan dahi çıkardığı takdirde Avrupa biletini cebine koymayı garantileyecek.

Çoğu Gitti Azı Kaldı

Bu sezon Süper Lig’in tartışmasız en başarılı ekiplerinden biri olan Konyaspor adına bu başarının taçlandırılacağı hafta geldi çattı.

Konya temsilcisi son haftalarda aldığı başarısız sonuçlar ve beklenmedik puan kayıpları nedeniyle 2’incilik koltuğunu Fenerbahçe’ye kaptırdı. Konyaspor son maçta Beşiktaş ile karşılaşırken Fenerbahçe ligden düşen Yeni Malatyaspor ile karşılaşacağı için 2’incilik şansı artık sadece mucize.

Bununla birlikte takımın Avrupa’ya gidebilmesi de büyük bir başarı ve İlhan Palut’un öğrencileri bu noktada kendileriyle gurur duymalılar. Ancak önce 37’inci haftada oynanacak Hatayspor maçının başarıyla tamamlanması gerekiyor.

Ligin bir diğer önemli ekibi olan Hatayspor da yine Konyaspor gibi iyi yönetilen ve iyi bir hocaya sahip olan takımlarından. Bu bağlamda futbolun keyif veren müsabakalarından biri olmaya aday bu müsabaka 15 Mayıs Pazar günü oynanacak.

Bu müsabaka öncesi Konyaspor 64 puanla 3’üncü sırada yer alırken Hatayspor 50 puanla 11’inci sırada oturuyor. İki takım arasında sezonun ilk yarısında Hatay’da oynanan müsabaka Konya temsilcisinin 3-1’lik üstünlüğüyle sona ermişti.

Konyaspor için bu müsabakayı olduğundan daha kritik hale getiren durumsa takımın Avrupa hayali. Zira Yeşil Beyazlı ekip bu müsabakadan puan veya puanlarla ayrılabildiği takdirde Avrupa kupalarına gitmeye direkt olarak hak kazanacak ve Yeşil Beyazlı taraftarlar da bu bağlamda takımdan gelecek güzel haberi bekliyor olacaklar.

Rakibin Durumu Avantaj

Öte yandan Konyaspor ile alakalı olarak bu maçta her zamankinden daha avantajlı olduğunu belirtmek yanlış olmaz.

Zira Hatayspor son haftalarda çok kötü bir performans gösteriyor ve camiada tam olarak bu durumun nedenleri sorgulanıyor. Konya’da oynanacak müsabakadan önce oynadığı 7 maçın hiçbirini kazanamayan Hatayspor, bu sezonu ilk 10 içerisinde tamamlamayı hedefliyordu ancak takımın bu kadar fazla puan kaybı yaşaması bu hedefi de sekteye uğrattı.

Konya temsilcisi Yeşil Beyazlı taraftarları önünde oynayacağı bu müsabakada 12’inci adamını da arkasına alarak Hatayspor’u mağlup etmek konusunda avantaja sahip. Bu bağlamda takımın çok dikkatli olması ve her ne olursa olsun Bordo Beyazlı rakibin çok güçlü bir hücum hattına sahip olduğunu unutmaması gerekiyor.

Bu noktada ifade etmek gerekir ki haftanın futbol kalitesi açısından en çok öne çıkan maçlarından birisi olan bu müsabaka futbolseverlere de yüksek kalite vaat ediyor.