Konya Tekvando Yıldızlar Milli Takım Seçmelerine Ev Sahipliği Yapıyor

Türkiye’nin en popüler şehirlerinden birisi olarak dikkat çeken Konya’da spora meraklı çok sayıda genç yaşıyor. Bu durumun farkında olan şehirdeki belediyeler farklı organizasyonlar ile gençlerin gönlünü kazanıyorlar. Bilhassa 2022 yaz döneminde 9-15 yaş aralığındaki çocukların katılabileceği yaz okullarının düzenlenmesi büyük takdir topladı. Söz konusu yaz okulları sayesinde gençlerin hem spor ile buluşmaları hem de güzel bir yaz geçirmeleri mümkün hale gelecek.

Konya’da başarılarıyla dikkat çeken ve gittikleri her organizasyondan madalya ile dönen genç sporcuların olduğunu ifade edebiliriz. Şehirdeki sporcuların en başarılı oldukları spor kategorilerinden birisi de tekvando! Hatta, Konya’da önümüzdeki günlerde tekvando yıldızlar milli takım seçmeleri gerçekleştirilecek. Gelin, bu haberin detaylarına bir göz atalım!

Seçmeler Konya Teknik Üniversitesi’nde Yapılacak

Türkiye Tekvando Federasyonu; yıldızlar milli takım seçmelerinin Konya’da yapılmasına karar verdi. Okulların kapanmasıyla beraber tekvando sporuna ilgi duyan gençlerin bu seçmelere katılmaları mümkün hale gelecek. Söz konusu seçmelere Türkiye’nin farklı şehirlerinden gelen sporcuların katılacağını ifade edebiliriz. Seçmeler; Konya Teknik Üniversitesi’nde yapılacak. Sporcular; milli takıma seçilebilmek ve ülkemizi önümüzdeki yıllarda olimpiyat başta olmak üzere farklı organizasyonlarda temsil edebilmek adına kıyasıya bir yarışın içerisine girecekler.

Konya Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Babür Özçelik; tekvando yıldızlar milli takım seçmelerinin kendi üniversitelerinde yapılacak olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Türkiye’nin farklı şehirlerinden gelen sporcuları ağırlamaktan büyük bir mutluluk duyacaklarını ifade etti. Bunun yanı sıra, milli forma heyecanı yaşamak adına sabırsızlanan genç sporculara şimdiden başarılar diledi. Yıldızlar milli takım seçmeleri; Haziran ayının son günlerinde tamamlanacak. Seçilecek sporcular; 2022 – 2023 sezonu ile beraber farklı organizasyonlarda görev alabilecekler.

Tekvando Nasıl Bir Spordur?

Konya’daki yıldızlar milli takım seçmeleri yapılırken söz konusu seçmelere büyük bir ilginin olduğunu ifade etmeliyiz. Türkiye’nin farklı yerlerinden gelen sporcular ilerleyen yıllarda milli takımda yer alabilmek adına seçmelerde ter dökecekler. Tekvando; her geçen gün daha da popüler olan bir spor! Bilhassa savunma sanatına ilgi duyan çocukların ve gençlerin bu sporu yapmak istediklerini ifade edebiliriz.

Tekvando; tahmin edebileceğiniz gibi Kore kökenli bir savunma sanatıdır. Aynı zamanda, 1400 yılı aşkın geçmişe sahip bir spordur. Ayak sistemi ile yumruk metodunun birleşiminden meydana gelir. Ancak, ayaklar, ellere kıyasla daha çok kullanılır. Savunma ve hücum aynı anda hedeflenir. Dobok adı verilen beyaz bir kıyafetin giyildiği bir spor olmakla beraber sporcular başarılarına göre farklı kuşaklar takarlar.

Tekvando; zannedildiği gibi bir dövüş sporu değildir. Sporcular; birbirlerine zarar vermeyi amaçlamazlar. Güçten ziyade taktiğin ön planda olduğu bir spordur. Liderlik, barış, yardımseverlik ve dürüstlük gibi ahlaki değerleri benimseyen kişilerin bu sporu yaptıklarını söylemek gerekir. Ayrıca, hem fiziksel hem de psikolojik gelişime katkı sağlar.