Katalan Devi Barcelona Eski Günlerini Arıyor

Futbol denince akla gelen takımların başında ilk sırasında gelen Katalan devi Barcelona yeniden eski gücüne kavuşmak için büyük çaba veriyor.

Barcelona özellikle 2008 ve 2014 yılları arasındaki güçlü kadrosu ile Ülkesi İspanya ‘ da almadık kupa bırakmayan takım Avrupa ‘ da ise rakiplerinin korkulu rüyası olmuştu.

2014 sonrasında tecrübeli futbolcularının birer birer takımdan ayrılması ve mali açıdan işleri iyi yönetemeyen başkan Barcelona’ nın çöküşüne neden oldu.

BARCELONA’NIN DÜNYAYI DOMİNE EDEN FUTBOLU

Futbol denince akla gelen ilk takımlardan birisi olan Katalan devi Barcelona 20008 yılında çok iyi bir kadro birikimi ve yönetim ile uzun süre futbola damga vuran ekiplerin başındaydı.

2000’ li yılların başında tökezler gibi olsa da futbol’ un deha isimlerinden birisi olan J. Cruyff ‘un eski öğrencisi olan Frank Rijkaard teknik direktörlüğü ve özellikle Ronaldinho’ lu kadro 2005 ve 2006 yıllarında üst üste La Liga yı üst üste kazanarak büyük saygı elde ettiler.

Üst üste gelen iki La Liga şampiyonlukları ile 2006 ‘ da şampiyonlar ligini de alarak parmak ile gösterilen takım oldular.

Frank Rijkaard sonrasında teknik adam olarak şansı oldukça iyi olan Barcelona bu kez yolu Pep Guardiola ile birleşti. Pep Guardiola takımında dönemin en iyi göze hitam eden pas oyunu ile izlenmeye doyumu olmayan bir takım yarattı. Bu süreçte takımın tecrübeli isimlerinden Ronaldinho ve Deco gibi işimler ile de yollarını ayırmaktan hiç çekinmedi.

Uzun süre La Liga ve Avrupa ‘da böylesine büyük ses getiren bir takımdan nasıl olurda zirvedeki koltuğundan bu kadar çabuk uzaklaşır birazda ona bakalım.

BARCELONA’ NIN ÇÖKÜŞ DÖNEMİ

Katlan devi Barcelona zirvede ki yerini ilk olarak Pep Guardiola ile yolların ayrılması ile kaybettiler diye biliriz.

Yönetim açısından ise takımın başkanlığını yapan J. Maria Bartomeu özellikle böylesine büyük ve gelirleri yüksek olan kulübe ekonomik anlama da böyle büyük zarar vermeyi başardı o da farklı bir konu.

Kadro açısından bu çöküş dönemine bakacak olursak da takımın en önemli oyuncuları kalecisi V. Valdes ile sözleşme yenilenmedi ve tecrübeli Stoper ‘i Puyol ‘un futbolu bırakması ile başladı.

Orta alanda hakimiyetin sahibi olan Xavi , İniesta’ nın bir birinden ayrılması oldu. Xavi Al Saad ile anlaşırken sonrasında D. Alves ve İniesta ile de yollar ayrıldı ve kulübün DNA ‘ sı değişmiş oldu.

Barcelona ‘da 2020 sonrasında Leo Messi büyük ses getiren ayrılığı sonrasında takım tamamen dağıldı diye biliriz.

Şuan ki toparlama süreci içinde olan Barcelona için ise Xavi gibi tecrübeli bir oyucusu ile buluşması ve özellikle alt yapıdan çıkan Pedri, Gabi, Ansu Fati, Araujo gibi gençler ile hareketlenmeler başladı.

Sezon başında da kadrosuna kattıkları Polonyalı golcü Robert Lewandowski ile de güçlenen Katalan ekibi La Liga ‘ da liderlik koltuğunda otursa da sezon sonunda kupanın sahibi olur mu bilinmez ama bu sezonki performansları onları eski Barcelona yapacak gibi duruyor.