İslami Dayanışma Oyunlarında Eskrim ve Yüzme

5’incisi Konya’da düzenlenen İslami Dayanışma Oyunları, 9 Ağustos’ta Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşması ile başlatılmıştı. 18 Ağustos itibari ile sonuna gelinen turnuvada Türkiye en başarılı ülkelerden birisi oldu.

Bu kapsamda da örneğin Milli eskrimcilerimiz 6’sı altın olmak üzere 12 madalya kazanırken, yüzme branşında ise 12’si altın olacak şekilde toplamda 29 madalyayı ülkemize getirdiler. Bu şekilde de Milli sporcularımız birçok alanda ne kadar geliştiğini ve ne kadar başarılı olduğunu tüm dünyaya göstermiş oldu.

Milli Eskrimcilerimiz 12 Madalya Kazandı

5’inci İslami Dayanışma Oyunları’nda Türkiye Milli sporcuları bireysel ve takım halinde toplamda 6 tanesi altın, 4 tanesi gümüş ve 2 tanesi bronz olmak üzere 12 adet madalya kazanma başarısını gösterdi. Konya’da düzenlenen turnuvada Milli eskrimcilerimiz 12 defa kürsüye çıkarak ülkemizi gururlandırdı.

Eskrim Federasyonu’ndan yapılan açıklamada bu turnuvaya ilk defa eskrim dahil edilmiş ve Türkiye adına 12 adet madalya ile başarılı bir olimpiyat geçirilmiş oldu.

Kadınlar ve erkekler bireyselde epe, kılıç ve flöre branşlarında toplam 24 Milli eskrimcinin piste çıkıp performans gösteren yarışmalarda Iryna Shchukla, Enver Yıldırım, İrem Karamete Baldini, Aleyna Ertürk altın, Alisa İsbir ile Martino Minuto gümüş ve son olarak Firuze Ayşen Güneş bronz madalya elde etmeyi başardı.

Epe, kılıç ve flöre branşlarında takım müsabakalarında ise Almıla Birçe Durukan, Firuze Ayşen Güneş, Alisa İsbir ve İrem Karamete Baldini’den oluşan kadınlar flöre takımı ile Lal Erman, Aleyna Ertürk, Gökçe Günaç ve Damlanur Sönmüş’ten oluşan kadınlar epe takımı birinci olurken Mustafa Burak Çufadar, Alp Eyüpoğlu, Martino Minuto ve Utku Özyalçın’dan oluşan erkek flöre takımı ile Muhammed Anasız, Tolga Aslan, Kerem Çağlayan ve Enver Yıldırım’ın yer aldığı erkekler kılıç takımı ikinci olmayı başardı. Aylin Çakır, Nil Güngör, Iryna Shchukla ve Pınar Miray Şişik’ten kurulu kadınlar kılıç takımı ise üçüncü olarak turnuvayı sonlandırdı.

Yüzme Branşında ise Toplamda 29 Madalya

Konya’nın ev sahipliğinde yapılan 5’inci İslami Dayanışma Oyunları’nda yüzme yarışları sona erdi. Yarışların son gününde 2’si altın, 1’i gümüş, 3’ü de bronz olmak üzere 6 madalya kazanan Türkiye Milli yüzücüleri, oyunları toplamda 29 madalyayla tamamladı.

Son gün yarışlarında mücadele eden ve 100 metre kelebekte yarışan Deniz Ertan, 1:01.00’lik derecesiyle oyunlar rekoru kırdı ve altın madalya kazanmayı başardı. Ayrıca Deniz Ertan’ın da yer aldığı 4×100 metre kadın bayrak takımı 4:11.52’lik derece ile oyunlar rekoru kırdı ve altın madalyayı elde edebildi.

Milli yüzücü Ümitcan Güreş ve Emre Sakcı’nın da yer aldığı 4×100 metre karışık erkek bayrak takımı ise 3:40.52’lik derece ile yarışını ikinci sırada bitirerek gümüş madalya kazanabildi.

100 metre serbest yarışında mücadele eden Emre Sakcı ise 50.00’lik dereceyle, 50 metre kelebekte Ümitcan Güreş 23.97’lik derece ile ve 50 metre serbestte de Sezin Eligül 26.51’lik derece ile yarışını üçüncü sırada bitirebildi ve ardından da bronz madalyanın sahibi oldu.