5’inci İslami Dayanışma Oyunlarında Madalya Sayımız 238 Oldu

Konya’da düzenlenen 5’inci İslami Dayanışma Oyunları kapsamında açıklamalarda ve değerlendirmelerde bulunan Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, İslami Dayanışma Oyunlarında bu vakte kadar hiçbir ülke bizim kadar madalya kazanamadı dedi. Bu vakte kadar elde ettiği 238 madalya ile gerçekten de Türkiye, henüz turnuva sonlanmasa da turnuva tarihinin en fazla kazanılan madalya sayısına ulaşmış durumda. Kasapoğlu bu turnuva tarihinin en başarılı takımı oldu dedi ve Türkiye bundan 20 yıl önce temsilcisi bile olmadığı branşlarda artık madalyalara talip ve sahip olabiliyor diye de ekledi.

2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda ve 2022 Akdeniz Oyunları’nda başarı ile mücadele eden Türk sporcularının 5’inci İslami Dayanışma Oyunları’nda da oldukça başarılı ilerlediği gözleniyor.

Bakan Kasapoğlu, Ev Sahibi Olmaktan Memnun

Organizasyonun çok büyük olduğunu ve yine de büyük bir başarı ile sürdürüldüğünü söyleyen Gençlik ve Spor Bakan’ımız Kasapoğlu, İslami dünyayı büyük ölçekli olan bu turnuvaya ev sahipliği yapmamız ile ilgili mutluluk duyduğunu dile getirdi.

Konya hoşgörü ve Mevlana şehri diyen Kasapoğlu, dünyanın yaşadığı bu zor süreçte Müslüman dünyayı ve ümmeti bir araya getiren bir etkinlik övünülesi dedi. Bu da Türkiye’mize ve sembol şehirlerimizden olan Konya’ya nasip oldu diyen Kasapoğlu, bu yoğun anlam barındıran organizasyonun çıtasını çok ama çok yukarıya taşıdığımızı sevinçle ifade ediyorum diyerek konuşmasının sonuna doğru yaklaştı.

İslam İşbirliği Teşkilatı çatısında üye ülkelerinin katıldığı bu organizasyonun, en yüksek katılımlı organizasyon olduğunu söyleyen Kasapoğlu son olarak 2022 yılının en kapsamlı spor organizasyonu olan bu organizasyona 2 gün daha heyecan ile seyirci olacağız diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Yüzme Branşında 1 Günde 16 Madalya

Konya’da düzenlenen 5’inci İslami Dayanışma Oyunları’nda yüzme branşında Milli sporcularımız 16 Ağustos Salı gününü 16 madalya ile tamamladı. Konya Olimpik Yüzme Havuzu’nda düzenlenen yarışlarda Türk sporcularımız 6 tane altın, 7 tane gümüş 3 tane de bronz madalya elde etti.

Kadınlar 100 metre kurbağalamada Viktoria Zeynep Güneş altın madalya kazanırken Hazal Özkan ise gümüş madalya aldı.

Kadınlar 400 metre bireysel karışıkta Deniz Ertan altın madalya, Viktoria Zeynep Güneş gümüş madalya kazandı.

200 metre serbestte Merve Tuncel 2.02.09’luk derecesi ile İslami Dayanışma Oyunları rekorunu kırarak altın madalya ve Beril Böcekler de gümüş madalya kazandı.

Kadınlar 50 metre sırtüstünde Ekaterina Avramova altın madalya kazanırken Sezin Eligül de gümüş madalyayı kazanmayı bildi.

Erkekler 800 metre serbest stilde Mert Kılavuz altın madalya, Yiğit Aslan gümüş madalya kazandı.

50 metre sırtüstünde Mert Ali Satır gümüş madalya kazanırken Doruk Tekin ise bronz madalyayı boynuna taktı.

Erkekler 100 metre kurbağalama finalinde Berkay Ömer Öğretir gümüş madalyayı hak ederken Hüseyin Emre Sakçı bronz madalya elde etti. 200 metre kelebekte ise Kaan Özcan da bronz madalya alabildi.

Sezin Eligül, İlknur Nihan Çakıcı, Viktoria Zeynep Güneş ve Merve Tuncel’den oluşan Milli takımımız da 4×100 metre serbest stilde altın madalyayı elde etmeye hak kazandı.