İlhan Palut İstim Üstünde

Bu sezon çok zor dönemlerden geçen Konyaspor buna rağmen İlhan Palut yönetiminde gerçekten çok iyi bir iş çıkardı ve ligi 3’üncü olarak tamamlamayı başardı. Gelecek sezona başlangıçta Konferans Ligi’nde eleme oynayacak olan Yeşil Beyazlı ekibin bu sezon gösterdiği performans da hep zevk verdi. Nitekim futbol otoriteleri sezonun ilk 11’lerini belirler veya teknik direktörünü seçerken bir şekilde Konya temsilcisinin teknik direktörünün adı geçiyor.

Büyük İş

Bu sezon Süper Lig’in tartışmasız en başarılı takımlarından biri olan Konyaspor adına sezon içerisinde pek çok büyük sıkıntı yaşanmasına rağmen bu başarının gelmiş olması gerçekten çok değerli.

Konya temsilcisinin elinde olmayan Ahmet Çalık’ın vefatı, Serdar Gürler’in kulüpten ayrılmak konusundaki ısrarı, zaten dar olan kadronun daha da daralması ve psikolojik anlamda yaşanan çöküşe rağmen Konyaspor sezon boyunca sadece Fenerbahçe’ye geçildi.

Yeşil Beyazlı ekibi zorlayabilen bir tane Anadolu takımı çıkmadı ve bu durum Konyaspor ile Trabzonspor’un diğer Anadolu takımlarıyla aralarındaki makası açtıklarına dair yorumlara neden oldu. Bu bağlamda bilhassa Konyaspor’un başarısındaysa bir isim çok daha öne çıkıyor. O isimse kuşkusuz Teknik Direktör İlhan Palut.

Süper Lig’e çıkarken Hatayspor ve sonrasında Göztepe deneyimleri yaşayan genç teknik adam, Konyaspor camiası adına artık kahramanlardan birisi. Kulüple özdeşleşen, gecesini gündüzünü Konyaspor’un iyiliğine verdiği belli olan genç teknik adamın aynı zamanda saha içerisinde gösterdiği performans da bir başka.

Konya temsilcisi sezon başından bu yana oyununda en az dalgalanma yaşayan ve bu bağlamda oyundan en az taviz vermek zorunda kalan ekiplerden biriydi. Ligde ilk 10’a girip giremeyeceği tartışılan ekip 2’inciliği de son düzlükte Fenerbahçe’ye kaptırdı.

Konyaspor’un uzun bir süre boyunca Trabzonspor’a zorluk çıkarması en muhtemel takım olarak gösterildiğini unutmamak gerek. Tüm bu ihtimallerin, başarıların ve iyi performansın Konyaspor’da birleşmiş olması en nihayetinde bir ekip işi ancak payın büyüğü de Palut’a ait denilebilir.

Huzurlu Ortam

İlhan Palut’un bu başarısında Konyaspor yönetiminin de gerçekten önemli bir payı olduğunu ifade etmekte fayda var.

Palut’tan sonra Hatayspor’un başına geçen Ömer Erdoğan 1.5 yılı başarılı 2 yıllık Hatay temsilcisindeki kariyerini geçtiğimiz günlerde sonlandırdı. Genç teknik adam kendisi herhangi bir şeyi dile getirmedi ancak herkes yönetimle aradaki çatışmalar konusunda fikir sahibi.

Bu bağlamda Yeşil Beyazlı yönetimin genç teknik adamını kulüpte tutabilmek adına gerçekten iyi bir iş çıkardığını ifade etmekte fayda var. Hatırlanacağı üzere Konyaspor Teknik Direktörü ile alakalı bir dönem Galatasaray ve Beşiktaş gibi takımların ismi de geçmişti.

İlhan Palut’un yolu bu gidişatıyla muhakkak bir büyük kulüpten geçecek ancak bu süreci belirlemek adına Konyaspor yönetiminin onayını almak gerektiği gibi en iyi zamanı da beklemek gerektiği net bir şekilde ortada.