İlhan Palut’un Konyaspor’u

Teknik direktör İlhan Palut’un takımın başına geçtiği günden bu yana istikrarlı bir şekilde yükselişe geçen Konyaspor, bu sezonki performansıyla takdiri hak ediyor.Süper Lig’in 22 haftalık süre içinde hem oyun olarak hem de skor olarak büyük gelişim gösteren yeşil-beyazlı ekip, İlhan Palut’un futbol sisteminde izleyenlere keyifli bir hücum takımı izletiyor.

Üstelik bu anlayışı ligin en kaliteli kadrosuna sahip olan Trabzonspor’un arkasında sürdürmeye devam ediyor. Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaray’ın geride kaldığı sezonda, lider Trabzonspor’un şampiyonluktaki en büyük rakibi olmayı başaran yeşil-beyazlı ekip, Gerek oynadığı futbolla gerek yönetim biçimi ile üç büyükleri aratmıyor. Özellikle saha içinde her geçen gün oyununu üst seviyelere çıkaran Konya takımı, büyük takım profiline yakın bir oyun tarzı benimsedi ve bu başarıdaki en büyük rol İlhan Palut’a ait.

İlhan Palut Oyunculardan Maksimum Verim Alıyor

Geçen sezonun ikinci yarısında takımın başına geçen İlhan Palut ilk dönemlerinde pres odaklı temposu yüksek bir oyun anlayışı benimsedi ve ligin son haftalarında aldığı başarılı sonuçlarla bu sezon için Konyaspor’a büyük umutlar vadetmişti.

Yaz transfer döneminde İlk 11’de oynayabilecek birkaç oyuncu takviyesi yapıldı ve İlhan Palut, elindeki oyuncu malzemesine göre takımından maksimum verim aldı. Kadronun genel yapısında Ghezzal, Nwakaeme , Hamsik gibi yıldız oyuncu statüsünde bir maçın kaderini değiştirebilecek, teknik ve bireysel yeteneği ile ön plana çıkan bir oyuncu bulunmuyor. Bu sebeple İlhan Palut takım halinde oyununun her iki yönünü de iyi oynayabilen bir sistem oturttu.Takımın başarılı performansıyla yıldız oyuncu eksikliğini giderdi.

İlhan Palut Pres Oyununu Rakiplere Göre Şekillendirdi

İlhan Palut bu sezon 4-4-2 ya da 4-2-3-1 düzenini tercih etti ancak oyun mantalitesi aynıydı. Önde pres yapan, kaptığı toplarla direkt kaleye giden bir oyun yapısı yerleştiren Palut, bu oyunu hem rakiplerine hemde oyuncularına göre şekillendirdi. Pres yapılan bölge rakibin oyun tarzına göre değişkenlik gösterdi. Kendi yarı sahasına çekilen daha çok savunma ağırlıklı anlayışıyla çıkan takımlara önde presi tercih eden bir yapı oluşturdu. 

Topla daha fazla oynayan rakiplerine göre orta sahada yoğun şiddetli baskı oluşturdu ve genelde bu maçlara orta sahada üstünlüğü oluşturmak için 4-2-3-1 düzeninde çıktı. Bu sezonki en güzel örnek 11.haftada oynanan Fenerbahçe ve 19.haftada oynanan Beşiktaş maçları. Hatta9.haftada oynanan Galatasaray maçını kaybetmesine oyunun kontrolü tamamen Konyaspor’daydı.

Orta alanda Hadziahmetovic Mpoku ve Soner Dikmen gibi fizik kalitesi yüksek isimler mevcut. Hücumda Michalak, Cikalesshi Bytyqi gibi oyuncular fizik gücüyle ön plana çıkıyor. Kanat beklerinde ise Skubic, Guilherme gibi fizik gücü yüksek hücuma katılmayı seven oyuncular bulunuyor. Bu sebeple İlhan Palut  fizik gücü ön plana çıkaran bir oyun yapısı tercih ederken presle de işin hücum kısmını halletti. Oyuncu yapısına göre sistemini işleten Palut, sezonun en iyi antrenör performanslarından birini sergiliyor.