İlhan Palut 50 Maça Çıktı

Bu sezon Süper Lig’de şahane bir performans sergileyen ve 2’incilik mücadelesi veren Konyaspor’da tarihin en başarılı sezonunun mimarı olan İlhan Palut, 30’uncu haftada oynanan Fenerbahçe maçıyla birlikte Yeşil Beyazlı ekipteki 50’inci resmi maçına çıktı. Başarılı teknik adam geçen sezonun ikinci devresinde göreve geldiği Konyaspor’a başarı atlatırken en potansiyelli teknik direktörlerden birisi olarak da gösteriliyor.

Yarı Dalya

Bu sezon Süper Lig’de ezberleri bozan bir başarı öyküsü yazan Konyaspor’da bu başarının en önemli aktörlerinden birisi İlhan Palut olarak ifade edilebilir.

45 yaşındaki teknik adam, geçtiğimiz sezonun 25’inci haftasında oynanan Denizlispor maçıyla birlikte Konyaspor’un başındaki ilk maçına çıkmıştı. O dönemden bu döneme bambaşka bir Konyaspor’u ortaya koyan Palut, hem kendi kariyerine hem de Konya temsilcisine seviye atlatmayı başardı.

30’uncu haftada oynanan Fenerbahçe maçı başarılı teknik direktörün Konyaspor’un başındaki 50’inci maçıydı. Her ne kadar bu maç yenilgiyle bitmiş ve Konyaspor 2’incilik şansını riske atmış olsa da İlhan Palut ve Konyaspor karnesi oldukça göz kamaştırıcı.

Yeşil Beyazlı takımda 50’inci maçını tamamlayan İlhan Palut bu maçlarda 23 galibiyet, 14 beraberlik ve 13 mağlubiyet alarak 82 puan toplamayı başardı. 1.66 puan ortalaması tutturduğu Konya temsilcisinde yaşadığı tüm zorluklara rağmen şahane bir iş çıkartan İlhan Palut, bu başarısı sayesinde Konyaspor’un tarihine adını altın harflerle yazdıran teknik adamlardan biri oldu.

Camiayla oldukça bütünleşen bir teknik adam görüntüsü sergileyen Palut’un Türk futboluna en büyük katkılarından birisi de kurucu bir oyun anlayışı sergiliyor olması. Çok fazla alışkın olunmayan bir şekilde gittiği takımlarda 1.66 yıllık görev ortalaması tutturan başarılı teknik adam Konyaspor’un başında geçirdiği süreçte 41 farklı oyuncuyla çalıştı.

Geleceğin Lideri

Konyaspor’un başında gösterdiği performansla Göztepe’nin başındayken belki de bir miktar riske attığı kariyerini tekrardan yükselten 45 yaşındaki teknik adam, geleceğin teknik adamları arasında gösteriliyor.

UEFA Pro Lisans sahibi olan Palut’un favori taktiği 4-2-3-1 olarak gösteriliyor. Öte yandan başarılı teknik adamın taktik bilgisinin gerçekten iyi olduğunu dile getirmekte fayda var. 2021/2022 sezonunun ilk haftasından bu yana hep üst sıralarda yer alan Konyaspor’un kadro kalitesine bakıldığında diğer rakiplerin de kadroları düşünüldüğünde çok iyi bir iş çıkartıldığı ortada.

Birçok oyuncunun kariyerinin en iyi dönemini yaşadığı Konyaspor’da bu yükselişin İlhan Palut’a denk gelmesi de şaşırtıcı değil. Şu an Başakşehir’de forma giyen Serdar Gürler, kariyer sezonunu Palut dönemindeki Konyaspor macerasında yaşadı.

Abdülkerim Bardakçı şu an 7 milyon Euro gibi ciddi bir bonservis bedeli istenen savunmacı haline gelebildiyse burada da başarılı teknik adamın katkısı büyük. Hakeza Amir Hadziahmetovic’in gösterdiği performans ve üstlendiği rolün de tamamen İlhan Palut ile alakalı olarak değerlendirilebileceğini söylemek mümkün.