Beyşehir Bocce Turnuvasına Ev Sahipliği Yaptı

Konya denildiği zaman herkesin aklına doğal olarak Konyaspor geliyor. Yıllardan bu yana Süper Lig’de mücadele eden Konyaspor; 2021 – 2022 sezonunu üçüncü sırada tamamladı. Bu sayede, ülkemizi önümüzdeki sezon UEFA Konferans Ligi’nde temsil etme hakkını kazandı. Ancak, Konya’da futbol dışındaki farklı kulüplerin de başarılı olduklarını söylemeliyiz.

Türkiye’nin yüzölçümü bakımından en geniş şehirlerinin başında gelen Konya’da spora meraklı insanların sayısı da bir hayli fazla! Ayrıca, ilçe belediyelerinin de hem kulüplere hem de sporculara imkanlar sağladığını söylemeliyiz. Beyşehir; geçtiğimiz günlerde düzenlenen bocce turnuvası ile adından söz ettirmeyi başardı. Gelin, bu turnuvanın detaylarına yakından bakalım!

Farklı İllerden Gelen Sporcuların Katıldığı Organizasyon Güzel Görüntülere Sahne Oldu

Beyşehir ilçesinde düzenlenen bocce turnuvasına sekiz farklı ilden gelen sporcular katıldı. Beyşehir Gençlik ve Spor Müdürlüğü tarafından düzenlenen bu organizasyon birbirinden çekişmeli mücadelelere sahne oldu. Farklı şehirlerden gelen sporcular en iyi şekilde ağırlandılar. Turnuva; aynı zamanda dostça görüntülere de sahne oldu. Bocce turnuvasından başarı ile ayrılan sporculara ve takımlara organizasyonun bitimi ile beraber ödüller verildi.

Antrenör Metin Tok; birçok kişinin haberdar olmadığı bocce hakkında çok işe yarayacak türden bilgiler verdi. Her şeyden önce, dünyanın en eski spor kategorilerinden birisi olduğunu dile getirdi. Bunun yanı sıra, bowlinge benzediğini ifade etti. Demir bilyeler ile oynandığını söyleyerek zannedilenin aksine son derece zevkli olduğunu söyledi.

Metin Tok; boccenin tarihi hakkında net bilgiler bulmanın zor olduğunu ifade etti. Hatta, bu spor ile ilgili araştırmaların devam ettiğini sözlerine ekledi. Boccenin kökeninin M.Ö Çatalhöyük’e dayandığına dair bilgilerin olduğunu belirtti. Fakat, bocceyi Fransızların sahiplendiğini de anlattı. Metin Tok; kökeni Çatalhöyük’e dayanan bu sporun Fransızlar tarafından sahiplenilmesinden son derece rahatsız! Türkiye’nin önemli bir kısmının bocce hakkında en ufak bir fikrinin olmadığını söylüyor. Bu noktada, Beyşehir Gençlik ve Spor Müdürlüğü’ne böylesine önemli bir organizasyona ev sahipliği yaptığı için teşekkür ediyor. Bu tür turnuvaların Türkiye’nin farklı şehirlerinde de düzenlenmesi gerektiğini ifade ediyor.

bocce ball game

Bocce Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bu oyundaki amaç; atılan veya yuvarlanan topun hedef topa yakın olmasını sağlamaktır. Oyuncu; rakip toplarından hedef topa en yakın olarak atılan her bir top için bir puan alarak oyuna devam eder. Oyuncunun maçı kazanması için 15 puan toplaması gerekiyor. Buna ek olarak, rakibin topunun hedef topa daha yakın olduğu ve oyuncunun topu yuvarlamasının imkansız olduğu hallerde hedef topu veya rakip topu vurmak adına atış yapılmasına izin veriliyor.

Bocce; dikdörtgen şeklindeki bir sahada oynanır. Tek kişilik turnuvaların yanı sıra ikili veya üçlü oynanmasına da rastlanır. Raffa, volo, petank ve çim topu olmak üzere dört farklı oyun sistemi olan bir spordur.