Beşinci İslami Dayanışma Oyunları Yaklaşıyor

Sadece Türkiye’nin değil Avrupa ve dünyanın da en önde gelen spor şehirlerinden olma hedefini taşıyan Konya, çok önemli organizasyonlara ev sahipliği yapmayı sürdürüyor.

Konya şehrindeki spor severleri şu sıralarda Beşinci İslami Dayanışma Oyunları’nın heyecanı sarmış durumda. Geçtiğimiz günlerde Avrupa Spor Başkentleri ve Şehirleri Federasyonu (ACES Europe) tarafından 2023 Dünya Spor Başkenti olarak ilan edilen Konya şehrimiz, yıl içinde çok büyük organizasyonlara ve belki de yüzbinlerce turiste ev sahipliği yapacak.

Mevlana Celaleddin-i Rumi tarafından sarf edilen ve adeta şehrin genetiğine işlemiş olan “gel, ne olursan ol yine gel” şiarı, spor organizasyonlarında bir kez daha tüm dünyaya bu evrensel mesajı iletecek.

On binlerce sporcu ve antrenörleri, yıl içinde Konya’da konuk olup bu eşsiz kültürümüzü yakından tanıma fırsatı bulacaklar. Onlar daha sonrasında eşsiz kültürümüzü tüm dünyaya yayarak Konya şehrimizin markasının tanınırlığını da büyük ölçüde arttıracaklar.

Beşinci İslami Dayanışma Oyunları Ağustos Ayında Başlayacak

Beşinci İslami Dayanışma Oyunları

2022’nin en büyük spor organizasyonlarından biri olması beklenen Beşinci İslami Dayanışma Oyunları, Ağustos 2022’de Konya’nın ev sahipliğinde düzenlenecek.

Bu anlamda bütün hazırlıkların tüm hızıyla sürdüğü Konya’da geçtiğimiz günlerde Konya 2021 Beşinci İslami Dayanışma Oyunları Hazırlık ve Düzenleme Kurulu Toplantısı gerçekleştirildi.

Türkiye Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın destekleriyle düzenlenen toplantıda, birçok önemli isim vardı.

Toplantının başkanı ise bizzat Türkiye Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu oldu. Açılış konuşmasını yapan Bakan Kasapoğlu, Konya’nın kültürümüzde taşıdığı önemi ve İslam dünyasında bulunduğu konumu işaret ederek, bu büyük spor organizasyonu için oldukça heyecanlı olduklarını belirtti.

2021 Beşinci İslami Dayanışma Oyunları kapsamında 24 farklı branşta 47 farklı ülkeden sporcuların Konya’da kıyasıya yarışmaları bekleniyor. Bu sebeple aylardır Konya’da birçok tesis yenilenip, yenileri açılırken altyapı ve konaklama olanakları da Ağustos 2022 tarihine kadar maksimum seviyeye çıkartılmak isteniyor.

Hedef ise elbette tüm İslam aleminin hayranlıkla izledikleri ve hem Konya’yı hem de Türkiye’yi gururlandıracak bir organizasyona imza atmak.

Türkiye’de Bir İlk Konya’da Gerçekleşecek

Türkiye Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun toplantının açılış konuşmasında değindiği bir diğer husus ise tüm sporseverleri fazlasıyla heyecanlandırdı.

Dünyada bisiklet sporunun en seçkin yarışlarından olma yolunda ilerleyen Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu (Tour of Turkey) yarışının ardından Türkiye bu spor dalında bambaşka bir atılım yapmaya hazırlanıyor.

Mayıs 2022 tarihinde tamamlanması planlanan bir tesis, ülkemizde bir ilk olması bakımından hayli önemli olacak. Bisiklet sporunun ülkemizdeki merkezi olarak görülen Konya’da açılışı yapılacak olan bu tesis bir olimpik velodrom olacak.

Olimpiyatlarda bisiklet yarışlarının yapıldığı velodromlar aynı zamanda bisiklet alanında sporcuların yetiştirilmesi için de çok önemli. İşte böylesine önemli bir tesisin Türkiye’deki adresi de Konya olacak.

Böylelikle Konya şehri tam bir spor başkenti olma iddiası yolunda çok önemli bir adım atarak farklı branşlarda sporseverler ve sporcular için çekim merkezi olmayı hedefliyor.