2023 Dünya Spor Başkenti Konya Şehrimiz Oldu

Her geçen yıl Türkiye’de spora ve sporcuya yaptığı yatırımlarla adından söz ettiren Konya, 2023 Dünya Spor Başkenti olma ayrıcalığına yapılan törenle birlikte kavuştu.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin sınırları içinde yüzölçümü bakımından en büyük alanı kaplayan Konya, 40,841 kilometre karelik bir alanda konumlanıyor.

Türkiye’nin kalbinde yer alan şehir, yaklaşık 2 milyon 300 bin kişiye ev sahipliği yapıyor. Ülkemizin ekonomik açıdan en gelişmiş şehirlerinden biri olan Konya, bu gelişmişliğini tarihi kökleriyle ve dinamik nüfusuyla da destekliyor.

Dünyanın en eski yerleşim yerlerinden biri olarak kabul edilen ve 2012 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’ne alınan Çatalhöyük ile yerli yabancı birçok turisti her sene ağırlayan Konya’nın en özel etkinliklerinden biri ise Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin ölüm yıldönümü vesilesiyle yapılan Şeb-i Arus Törenleri.

“Ne olursan ol yine gel” sözüyle bütün dünyaya kucak açan Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin birleştirici mesajının ulaştığı binlerce insan, her sene 17 Aralık’ta Konya şehrine akın edip manevi anlamda büyük bir şölen olan bu törenlere iştirak ediyor.

Konya Spor Alanında Büyük Atılım Yaptı

Taşıdığı tarihi ve kültürel hazinelere ek olarak Konya şehri son yıllarda spor alanında da büyük yatırımlar yaptı.

Konya şehrinde an itibariyle 32 farklı spor kulübünün etkinlik göstermesi bu yatırımların en büyük kanıtı olarak karşımıza çıkıyor. Futbol, ampute futbol, basketbol, voleybol, futsal, hentbol gibi takım sporlarında Konya’yı temsil eden kulüplerin başarıları zaman zaman Türkiye sınırlarını da aşıyor.

Şehrin spor anlamında sahip olduğu iki önemli tesis ise Konya Büyükşehir Belediyesi Stadyumu (41.980 kapasiteli) ve Konya Spor ve Kongre Merkezi (10.000) olarak öne çıkıyor.

Öte yandan spor denince Konya’nın en büyük markası ise şu sıralarda Spor Toto Süper Lig’de UEFA Şampiyonlar Ligi vizesi almak için uğraşan ve tarihinin en başarılı sezonunu geçiren İttifak Holding Konyaspor. Yeşil beyazlı ekip eğer Avrupa biletini kapabilirse, şehrimizi Avrupa’nın en çok takip edilen organizasyonunda tarihinde ilk kez temsil edecek.

2023 Dünya Spor Başkenti Olmanın Gururunu Yaşayacağız

2023 Dünya Spor Başkenti

Spora ve sporculara yaptığı büyük yatırımlarla sadece Türkiye’nin değil, Avrupa’nın da dikkatini cezbeden Konya şehrimiz, geçtiğimiz günlerde çok prestijli bir misyonun sahibi oldu.

İtalya’nın Torino kentinde ACES Europe organizatörlüğünde yapılan ödül töreninde, 2023 Dünya Spor Başkenti olarak Konya şehri seçildi.

2023 Dünya Spor Başkenti seçildiğimiz bu törende şehrimizi temsilen Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Atalay hazır bulundu. Şehrimizin 2022 İslam Ülkeleri Spor Başkenti seçildiği böyle bir dönemde bir de 2023 Dünya Spor Başkenti seçilmemiz, “Konya sporda altın yıllarını yaşayacak” yorumlarının yapılmasına sebep oldu.

Konya halkı, 2023 Dünya Spor Başkenti seçilmesinin karşılığında önümüzdeki yıllarda birçok ulusal ve uluslararası spor organizasyonuna ev sahipliği yapacak. Binlerce yerli yabancı turistin akın edeceği Konya, tanıtımını en güzel şekilde yapıp bütün dünyaya Konya markasını duyuracak ve kıtaları aşan mesajını tekrar herkese iletecek.