BASKETBOLDA BİR USTA: RECEP ALBAY YAZI DİZİSİ 2

BASKETBOL İLE TANIŞMASI

1971 senesinde Recep, hemen hemen 12 yaşlarında iken o günden bugüne toplumsal yaşantısından oldukça şey alıp götüreceği fakat hiç bundan şikayetçi olmayacağı basketbol sporu ile Mustafa Kemal Atatürk Stadyumunun içerisindeki o vakit ki adı ‘Beden Terbiyesi İl Müdürlüğü’ olan tesislerindeki aleni basketbol sahalarında tanıştı. Recep artık basketbolla yatıyor basketbolla kalkıyor, kendini adeta basketbol sporunun bir neferi şeklinde görüyordu.

Ortaokul sıralarında lisansiyer sporcu olarak Et Balık Spor Kulübünden rahmetli Selahattin Soy gözetiminde kendini geliştirmek için mesai tanımıyor, gece gündüz çalışıyordu.

Yıllar yılları kovaladı ve Recep’in spor yolculuğunda meslek yaşamının akışını kökünden değiştirecek; Konya basketboluna hizmetleri unutulmaz efsaneleşmiş isim, abidevi şahsiyet merhum Hasan Özkaplan ile yolunun kesişmesi, bugün tanıdığımız alıştırmacı Recep Albay’ın ileride talebesi olacak yüzlerce basketbol sever genç için bir talih olacaktı.

Hasan Özkaplan’dan oldukça şey öğrenen Recep, Konya Demirspor Kulübü ile uzun seneler şampiyonluklar yaşadı ve spor kariyerini zirveye taşıdı. 1980 askeri darbesinde Diyarbakır Silvan’daki çömez birliğinden Gaziantep Jandarma Alay Komutanlığına bağlı Hizip ilçesi karakol komutanlığına sevk edildi.

Buradan da jandarma kamp öğrenim merkezi komutanlığına yönlendirildi. Jandarmagücü Kulübü ile Ankara birinciliğinin yanı sıra Türkiye şampiyonalarında ekip halinde büyük başarılar kazandı.

Terhisi ile beraber Konya Demirspor’a dönen duayen basketbol adamı, kulübünde hem basketbol oynadı bununla birlikte rahmetli Hasan hocasına altyapı organizasyonlarında destek oldu. 1984 senesinde Türkiye Basketbol Federasyonunun açmış olduğu seminere katılarak alıştırmacı olmaya hak kazandı.

KONYA’DA BASKETBOL USTASI KARİYERİNE DEVAM EDİYOR

Artık daha oldukça çalışıyor, Türkiye Basketbol Federasyonunun organize etmiş olduğu seminerleri kaçırmıyordu. Ülke basketbolunda lokomotif il olan Ankara’ya sıkça gidip geliyor, maçlar izliyor, antrenmanları takip ediyor, alıştırmacı büyüklerinden bilgiler derliyor ve bütün bu uğraşıları kendi imkânları ile gerçekleştiriyordu.

Konya basketbolunda sporcu Recep’in artık rolü Recep hocaya devrettiği 1984 senesinde Karayolları 3. Bölge Müdürlüğünde Konya Yolspor Kulübüne alıştırmacı olarak istihdam edildi. Tarafına verilen bu zamanı fırsatı iyi değerlendirip kendini daha bir geliştirmesi ve ispatlaması gerekiyordu.

O dönemlerde Yolspor Kulübü daha oldukça futbola yatırım yapmış amatör kümede olan futbol takımının hemen hemen tamamını ve antrenörleri de olmak suretiyle hepsini işe almıştı. Karayolları müdür ve personellerinden oluşan kulüp yönetimi futbola daha oldukça ehemmiyet veriyor, futbol takımını ustalaşmış 3. Lig’e çıkarmaya uğraşıyorlardı.

Kulüpte basketbol şubesine pek ehemmiyet verilmemesi Recep Albay’ı daha da bir hırslandırdı. Mesai saatleri haricinde bile, kulübünün basketbol altyapısını yapılandırma yönünde gayret sarf ediyordu.

Belli bir vakit arasında çalışkanlığı doğrultusunda yapmış olduğu emekler meyvesini vermeye başladı. Yolspor Kulübünün basketbol şubesi; Minik, Küçük, Yıldız, Genç, Büyükler kategorileri ve Deplasmanlı Bölgesel Liglerinde ses getirerek, 2006 senesinde görevini bıraktığı güne kadar peşinde sayısız başarılar bıraktı.

Recep hocanın yarım asırdır halen geçindiren spor yolculuğunda; ahde vefalılığı, emek harcama azmi, istikrarı, centilmenliği, kişiliği, mütevaziliği ve başarıları; Konya basketbolu ile özdeşleşmiş bir isim olarak ilimizin spor tarihinde çoktan yerini alacak ve yaşayacaktır.