BASKETBOLDA BİR USTA: RECEP ALBAY YAZI DİZİSİ

Türkiye’nin son yıllarda birbirinden çeşitli spor kulübünün sporcu yetiştirmede fizyolojik ve taktiksel eğitimlerinin yanında sporcunun sosyalleşmesinin gelişmesine katkı sağlayacak doğrultuda çoğunlukla kullandığı İyi birey, iyi vatandaş, iyi sporcu olarak yetişme sloganının daha da fazlasını günümüzden 50 sene ilkin benimseyip, ömür felsefesine yansıtarak bunun yüklediği anlam ve sorumluluğu şiar edinmiş bir spor insanının adıdır, Recep Albay.

Recep 2 yaşlarında iken evlatlarının iyi bir öğrenim almasını isteyen anne ve babası ile beraber ağabeyleri Nejdet, Behçet ve kız kardeşi Nilüfer olmak suretiyle bütün aile Konya’ya göç ederler. Recep’in çocukluğu şehrimizin sade semtlerinden birisi olan Güllükbaşı’nda geçer. Okul yaşamı haricinde semt sahaları, okul bahçeleri ve sokaklarda futbol oynayarak gününü geçirir.

Aile fertlerinden büyük ağabeyi Nejdet, bir taraftan eğitimine devam ederken öteki taraftan da futbol oynar.

Üst seviye futbol bilgisi ile ilkin Konya İdmanyurdu genç ekibi ve sonrasında senelerce ekip kaptanlığı yaparak zirveye taşımış olduğu Konya Demirspor yılları spor severler tarafınca bugün bile hatırlanır. Behçet ağabeyi ise Konya basketbolu ve voleyboluna oyuncu ve yargıcı olarak uzun seneler hizmet verdi.

RECEP HOCANIN GÖREV YAPTIĞI EKİPLER

Recep Albay hocanın seneler arasında alıştırmacı ve koordinatör olarak vazife yapmış olduğu kulüpler; Demirspor, Yolspor, Konyagücü, Kombassan Konyaspor, Konya Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Spor Okulları, Selçuklu Belediyespor, Diltaş Eğitim Kurumları, Atayurt Spor kulüplerinin basketbol şubeleri olurken, Basketbol Milli Takımımızın altyapı kategorilerinde alıştırmacı ve destek alıştırmacı olarak farklı dönemlerde çalıştı.

  Yine antrenörlüğünü yapmış olduğu kulüplerin bünyesinden çıkan 50’ye yakın sporcusu değişik kategorilerde ulusal olurken kazananın Türk sporu olmasının gururunu ve ülke basketboluna seçkin sporcular kazandırmanın hazzını ve keyfini; kulüp yöneticileri, destek antrenörleri ve bütün sporcuları ile beraber yaşayarak, büyük-minik bütün başarılarda hep paylaşımcı oldu, Recep Albay.

Recep hocanın yarım asırdır halen geçindiren spor yolculuğunda; ahde vefalılığı, emek harcama azmi, istikrarı, centilmenliği, kişiliği, mütevaziliği ve başarıları; Konya basketbolu ile özdeşleşmiş bir isim olarak ilimizin spor tarihinde çoktan yerini alacak ve yaşayacaktır.