Anadolu’nun Spor Şehri Konya

Sporun her branşına verdiği önemle bilinen Konya tekvandoda da adından söz ettirdi. Amasya ilimizde düzenlenen Türkiye Minikler Tekvando Şampiyonası’nda Konya’dan derece geldi. Konya Büyükşehir Belediyespor takımından Adilhan Teke, 163 katılımcının olduğu 30 kilo kategorisinde 3.lük elde etti ve bronz madalyanın sahibi oldu.

Ayrıca Konya’da yeni yapılan atletizm pistinde düzenlenen Analig Atletizm Türkiye Finalleri kapsamında erkekler gülle atmada Konya Büyükşehir Belediyesporlu Muhammet Balcı 3.lük elde ederek bronz madalyanın sahibi oldu. Bayanlar gülle atmada ise Konya Büyükşehir Belediye sporcusu Zeliha Erol 2. Oldu ve gümüş madalya kazandı. Bireysel sporlarda başarının ardı arkası kesilmeyen Konya Büyükşehir Belediyesi’nde judo takımından Şeyma Yıldırım ve Elif Ağar, Slovakya’daki Gençlik Olimpiyatlarında ülkemizi temsil etmeye hak kazandı. Sporcular ay yıldız için mücadele edecek.

Türkiye’nin Güçlü Altyapısı

Konya Büyükşehir Belediyespor Türkiye ‘nin Güçlü Altyapısı sloganı ile de çocuk ve gençlere yönelik çalışmalarını sürdürüyor. Özellikle 2021 – 22 sezonu Misli.com TBL Play off şampiyonluğu ve sezon boyu basketbol takımı başarısı ile basketbola ilgi artan Konya’da altyapı çalışmaları da sürüyor. Yeni sezonda ING Basketbol Süper Ligi’nde mücadele edecek Konyaspor gençlere örnek olmaya devam ediyor. Konya Büyükşehir Belediyespor ‘da basketbol altyapı seçmelerine gösterilen yoğun ilgi de bunu kanıtlar nitelikte. 2008 – 2015 erkek sporcular için yapılan seçmelere 300 çocuk ilgi gösterdi. Büyükşehir Belesiyespor altyapı basketbol antrenörü Volkan Ertetik gözetiminde gerçekleşen seçmeler Konya Mareşal Mustafa Kemal Orta Okulu’nda düzenlendi.

Geçtiğimiz sezon boyu TBL ‘de üst sıralarda mücadele eden ve şampiyonluğa oynayan tecrübeli bir kadro kuran Beysu Konyaspor sezon boyu evinde farklı oynamıştı. Özellikle seyirci desteği dikkat çeken takımda sezon boyu yoğun ilgi azalmamıştı. Ligi 3. Sırada bitiren Konyaspor play offlarda ev sahibi avantajlı başlamamasına rağmen seriyi kendi lehine çevirmiş ve evinde taraftarıyla kupa kaldırmıştı. Taraftarın yoğun ilgisi de çocuklar için hayallere dönüştü ve birçok genç ve veli basketbol kurslarına yöneldi. Yoğun ilgi antrenör ve belediyeyi de memnun ederken gelecek için de umut oldu. Yaz okullarına da her spor branşı için kız – erkek yüzlerce çocuk kayıt yaptırmıştı.

İki Yeni Amatör Kulüp

Süper Amatör Lig’inde ve Bölgesel Amatör Lig’de birçok temsilcisi olan Konya ilinde iki yeni amatör kulüp daha açıldı. Konya Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu, amatör futbol ailelerinin büyümeye devam ettiğini bildirdi. Açıklamaya göre Konya merkezde Konya Bilim Spor Kulübü ve Konya Gücü Spor Kulübü faaliyet yürütecek.

Federasyonu’n yaptığı açıklamaya göre kulüp ve TFF tescil işlemleri tamamlandı. Konya ilimizin Bölgesel Amatör Lig ‘de 5 takımı bulunurken son olarak Gölyazı Belediyespor Konya Süper Amatör Lig ‘e düşmüş, Meram Kara Kartallar Spor ise Süper Amatör Lig’den BAL ‘a yükselmişti.