Anadoluda Sporun Yıldızı Konya

Sporun her branşına önem vermesiyle tanınan Konya sadece Süper Lig’deki temsilcisi Konyaspor’da değil alt liglerde başarı hedefliyor. Bu doğrultuda çalışmalarına başlayan yerel ekiplerden Kadınhanı ve Ömeranlı ise en dikkat çeken ekiplerden oldu.

Kadınhanı’ndan Dönüş Hedef Süper Küme

Konya Kadınhanı temsilcisi Kadınhanı Belediyespor son olarak Konya Süper Amatör Grup’tan 1. Amatör Küme’ye düşmüştü. Hedefi tekrar Süper Amatör Küme’ye dönmek olan Kadınhanı Belediyespor ekibi bu doğrultuda çalışmalarına başladı. Siyah beyazlı ekip  Kadınhanı Belediyespor’un Konya Süper Amatör Küme ekiplerinden Ereğli Anadoluspor’un haklarını satın almak istediği bildirildi. Ereğli Anadoluspor’un da yeşil ışık yaktığı bu anlaşma tamamlanırsa Kadınhanı Belediyesi tekrar Süper Amatör Küme’de mücadele edecek. 

Hedeflediği Süper Küme yolunda mali desteğe de ihtiyaç duyan Kadınhanı Belediyespor ayrıca önemli bir sponsorluk anlaşmasının da sınırında. Yeni sezonda Süper Küme’de yarışmayı hefeleyen ve gözünü ligede zirveye diken Kadınhanı Belediyespor Konya’da bir lastik şirketi olan Ak – Set firmasıyla da prensipte anlaştı. İmzaların yakın zamanda atılması bekleniyor.

Ömeranlı’dan Flash Transfer

Konya Süper Amatör Küme ekiplerinden Konya Kulu temsilcisi Ömeranlıspor çıtayı yükseltti. Yeni yapılanma sürecinde olan Ömeranlı ekibi bu doğrultuda transferlere de başladı. Ömeranlı geçtiğimiz haftalarda 3. Lig ekiplerinden 1922 Konyaspor hocası Abdurrahman Baysangur’u teknik direktörlük koltuğuna getirmişti. Yeni teknik adam Baysangur’un istekleri doğrultusunda çalışmalara devam eden Ömeranlı yönetimi oyuncu transferlerine de başladı. İlk transfer hamlesinde, Kulu temsilcisi, 28 yaşındaki stoper Halil Candemir ile anlaştı. Tecrübeli stoper Halil Candemir geçtiğimiz sezon Konya Bölgesel Amatör Lig 4.Bölge ekiplerinden  Gölyazı Belediyespor formasını terletmişti.  22 Ekim 1994 yılında Konya’da doğan Halil Candemir stoper olarak sürdürdüğü futbol kariyerine orta saha olarak başlamıştı. Geçtiğimiz sezon ise Konya ekibi Gölyazı Belediyespor ile çıktığı 4 maçta etkili bir performans sunan Halil’in 3 de sarı kartı bulunuyor.

Konya Süper Amatör Küme Konya’nın en üst düzey amatör futbol ligi olup 14 takımla mücadele ediyor. Meram Kara Kartallarspor’un şampiyon olup Bölgesel Amatör Lig’e yükseldiği 2021 – 22 sezon kurallarına göre takımlar önce 7 takımlı 2 gruba ayrılıyor. Gruplarını ilk üç sırada tamamlayan ekipler ise play off grubuna yükselmeye hak kazanıyor. 6  takımlık play off müsabakalarında şampiyon olan takım doğrudan Bölgesel Amatör Lig’e yükseliyor. 2. Olan takım ise diğer 2. Olan takımlarla tekrar bir play off oynuyor. İlk gruplarının son 2 sırada bitiren takımlar ise Konya 1. Amatör Küme’ye düşüyor.

Saiteli Kadınhanı Belediyespor bir 2.lik bir de 3.lük ile Konya Süper Amatör Ligi’nin en başarılı takımları arasında 12. Sırada yer alıyor. Ligin en başarılı takımı ise 3 şampiyonluk iki 3.lük ile Ereğli Belediyespor. Bölgesel Amatör Lig’de Konya’yı temsil eden takımlar ise: Sarayönü Belediyespor, Çatalhüyük Çumra Belediyespor, Konya Ereğlispor, Akşehirspor. Ayrıca Meram Kara Kartallarspor BAL’da Konya’yı temsil edecek yeni takım olurken Gölyazı Belediyespor ise bölgesel lige veda eden isim oldu.