5’inci İslami Dayanışma Oyunlarında Türkiye Lider İlerliyor

9 Ağustos Salı günü Protokol üyelerinin iştirak etmesi sonrasında İstiklal Marşı okundu ve Türk bayrağı göndere çekildi. Protokolde başlıca olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı, Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı, Arnavutluk Başbakanı, Filistin Başbakanı, Cezayir Başbakanı yer aldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşması ile başlayan turnuva 18 Ağustos Perşembe gününe kadar sürecek ve farklı spor alanlarında yarışacak olan toplamda 56 farklı ülkeden 4 binden fazla sayıda sporcu görev alacak. 24 farklı branşta madalya dağıtılacak ve organizasyon boyunca 355 adet madalya dağıtılacak.

Türkiye Milli Sporcuları Madalya Sayısında Birinci

Oyunların resmi olarak başladığı 9 Ağustos Salı gününde Türk sporcular; para yüzme, atletizm, tekvando ve boccede alanında madalya mücadelesi verdi. Ayrıca hentbol, voleybol ve masa tenisinde de müsabakalar yürütüldü.

Milli sporcularımız 5 altın, 7 gümüş ve 6 bronz olmak üzere toplam 18 adet madalya elde etti. Böylece Türkiye‘nin organizasyon boyunca elde ettiği madalya sayısı 16 altın, 14 gümüş ve 10 bronz olmak üzere 40 taneye yükseldi. Türkiye, en fazla madalya kazanan ülkeler listesinde liderliğini sürdürüyor.

Türkiye Futbolda İkide İki Yaptı

Konya’da düzenlenen 5’inci İslami Dayanışma Oyunları’nda 23 Yaş Altı Türkiye Milli Futbol Takımı, bir maçında Senegal’i 1-0 mağlup etmişti. Millilerimiz ikinci maçında ise Kamerun’u 3-2 mağlup etti.

Konya’daki Selçuk Üniversitesi 15 Temmuz Stadı’nda gerçekleştirilen maçın 24’üncü dakikasında Kamerun Milli takımı, Marou’nun golü ile 1-0’lık galibiyet skoru elde etti. Gol sonrasında ay yıldızlılar baskıyı iyice arttırdı ve devre bitmeden eşitliği sağladı. 45+2’de Milli futbolcu Eren Karadağ’ın golü ile skoru eşitleyen Türkiye Milli takımımız soyunma odasına 1-1’lik eşit skor ile indi.

İkinci yarı başladığında çoğunlukla baskınlık Türkiye Milli takımımızın elindeydi. Dakika 61’de Eren Aydın ile beraber 2-1’lik skoru yakalayan ay yıldızlı takımımız, 81’inci dakikada ise tekrar gole ulaşan Tayyip Sanuç’un golü sonucunda 3-1 öne geçmiş oldu.

Bu şekilde Türkiye Milli takımı 3-1’lik galibiyet elde etmek üzereydi ki Kamerun’dan Wassou’nun 85’inci dakikadaki golü ile skor 3-2’ye ulaştı. Buda maçın bitiş skoru oldu. Öte yandan mücadelenin 90+4’te Kamerunlu Moursau kırmızı kart gördü ve Kamerun 10 kişi kaldı.

İlk karşılaşmasında Senegal’i 1-0 yenen Türkiye 23 yaş altı Milli takımımız, ikinci maçını da Kamerun karşılaşmasını kazanan ay yıldızlılar puanını 6’ya yükseltmiş oldu. Milli takım, bu akşam oynanacak olan Cezayir ile Senegal karşılaşmasının skoruna göre grubun son maçları öncesi yarı finale yükselmeyi garantileyebilecek.

Kamerun Milli takımı Cezayir karşılaşmasından sonra Türkiye’ye de yenilerek hiç puan kazanamadı ve gruptan çıkamayacağını garantilemiş oldu. Ay yıldızlı ekibimiz gruptaki son maçına 12 Ağustos Cuma günü Cezayir karşısında çıkacak.