5’inci İslami Dayanışma Oyunları Sona Erdi

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından resmiyetteki açılışı düzenleneceği şehir olan Konya’da gerçekleştirilmiş olan 5’inci İslami Dayanışma Oyunları sona erdi. Organizasyonun bitimi ardından bekleneceği gibi Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, açıklamalarda bulundu ve keyif dolu, mücadele dolu müsabakalardan sonra kazanan kesinlikle kardeşlik, birlik ile beraberlik oldu dedi.

Bazı spor branşlarının 5 Ağustos’ta başladığı ancak çoğunluğunun 9 Ağustos’ta başlatıldığı 5’inci İslami Dayanışma Oyunları’na 56 farklı ülkeden 4 bin 200 sporcu katılım gösterdi. 24 farklı branşa ev sahipliği yapan organizasyon Konya çapında 14 farklı sportif tesiste gerçekleştirildi. Birçok branşta rekor yenilenmesine sahne olan organizasyonda Türkiye adına 461 adet sporcu mücadele etti. Resmi olarak 10 gün süren organizasyonda 341 madalya kazanan Türkiye, ilk sıraya yerleşti ve İslami Dayanışma Oyunları tarihine geçti. Milli sporcularımızın en fazla madalya elde ettiği branş ise 66 madalya ile yüzde oldu.

Organizasyon Hakkında Bakanımızın Kapanış Konuşması

Selçuk Üniversitesi 15 Temmuz Stadyumu’nda gerçekleşen kapanış törenine Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, ISSF Başkanı Prens Abdulaziz Bin Turk-i Al Faisal Al Saud ile bazı ülkelerin üst düzey yöneticileri de katılım gösterdi. Turnuvaya katılan tüm sporcuların geçit töreni ile başlayan kapanış töreni, ışık şovları ve havai fişek gösterileriyle devam etti. Son olarak ise Türkiye, oyunlar bayrağını ISSF’ye teslim etti.

Organizasyonun bitimi ardından bekleneceği gibi Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, açıklamalarda bulundu ve kardeşlik vurgusu yaptı. Türkiye’de Mevlana’nın hoşgörü ikliminde binlerce kardeşimizi ağırlamaktan mutluluk ve memnuniyet duyduk diyen Kasapoğlu, mücadeleler boyunca kaybeden olmadı herkes ve kardeşlik kazandı diye de ekledi.

Konya’da düzenlenen bu organizasyonda bütün sporcular yeni dostluklarla, unutulmayacak hatıralarla ve yeni kardeşlik duyguları ile ülkelerine dönüyorlar diyen Kasapoğlu hem sporcu kardeşlerimizin birlikteliği hem de değerli devlet insanlarının, spor yöneticilerinin, devlet yöneticilerin birlikteliği ile verimli görüşlerin bir araya geldiğini de söyledi. Dünya’nın daha adil ve daha yaşanabilir olması için insanlığın İslam dünyasının birlikteliğine, güçlü iş birliğine ihtiyacı olduğunu söyleyen Türkiye Gençlik ve Spor Bakanı, bundan sonraki süreçte birliğimizi ve beraberliğimizi daha yukarı noktalara taşıyacağız diye konuşmasının sonuna yaklaştı.

Son olarak 2022 yılının en kapsamlı spor organizasyonunu gerçekleştirdiklerini söyleyen Kasapoğlu, bu güzel tabloda emeği olan herkese şükranlarımı sunuyorum dedi.

ISSF Başkanı’nın Teşekkürleri

ISSF Başkanı Prens Abdulaziz Bin Turki Al Faisal Al Saud ise, İslami Dayanışma Oyunları’nın en güzel örneklerinden birisinin Konya’da yaşandığını ve Konya halkının kendilerini büyük misafirperverlik ile karşıladıklarını söyledi. Bu organizasyonda çok güzel Fair-Play örneği sergilendiğini söyleyen ISSF Başkanı, oyuncular burada kardeşlik ve dostluk içinde çok güzel bir oyun çıkarttılar bu şekilde de tüm dünyaya açık bir mesaj ileten tüm sporculara çok teşekkür ettiğini ekledi.

Amaçlarının sevgi, dostluk ve spor ahlakını yaymak olduğunu dile getiren Prens, Türkiye Cumhuriyeti Spor Bakanı Kasapoğlu’na ve organizasyon komitesine teşekkürlerini iletti. Büyük çaba gösteren ev sahibi ülke sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğindeki Türkiye’ye minnetlerimi sunuyorum diyen ISSF Başkanı Prens Abdulaziz Bin Turki Al Faisal Al Saud konuşmasını sonlandırdı.