Türkiye’nin İlk Olimpik Veledromu

Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Erol Küçükbakırcı, Konya’da hayata geçirilecek Türkiye’nin ilk olimpik veldrom projesinde hafriyat çalışmaları tamamlandı. Veledromun 6 ay içerisinde kullanıma hazır bir hale gelmesi bekleniyor.

Konya’nın Meram ilçesinde inşa edilecek olan ve uluslararası yarışların yapılabileceği Türkiye’nin ilk olimpik veledromu için hafriyat çalışmaları son buldu. Bisikler sporunda üst düzey bir antrenman ve eğitim alanın yapılması hedefleniyor.

250 metre piste sahip olan veledrom için çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Erol Küçükbakırcı, Türkiye’nin olimpik seviyede ilk kapalı veledromuna yıl içinde kavulacağı dile getirdi.

Konya Veledromu 6 Aya Hazır

Daha önce 1952 yılında biri Konya diğeri ise Balıker’de olmak üzere 2 veledrom yapıldığını ancak teknik imkansızlıklar ve uluslarası standartların değişmesi nedeni ile bu veledromların 70’li yıllarda güncelliğini yitirdiği biliniyor. Güncelliğini kaybeden bu veledromların biri 517 metre diğeri ise 500 metre uzunluğunda yapılmıştır.

Bu yarışta 1 santimetre bile çok önemlidir. Bu nedenle artık o rakamların geçerli olmadığına vurgu yapıldı. Güncelliğini çoktan kaybettiğini belirten Erol Küçükbakırcı, veledromlarda standart olarak 500 metreden sonra 70’li yıllarda 333 metreye düştüğü daha sonra ise 200 metreye indiği ardından 250 metrede karar kılındığını söyledi. Şu anda dünyada yapılan tüm veledromların 250 metre olduğunu vurguladı.

Cumhurbaşkanına Büyük Teşekkür

Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Erol Küçükbakırcı, Konya’da hayata geçirilecek Türkiye’nin ilk olimpik veldrom projesinde hafriyat çalışmaları tamamlandı. Veledromun 6 ay içerisinde kullanıma hazır bir hale gelmesi bekleniyor.

Erol Küçükbakırcı, yapılan veledromun ilk olma özelliği ve güzelliğine dikkat çekti. Dünyada olimpiyat oyunlarının yapılabileceği veledromlardan biri olmasıno tekrar tekrar vurguladı.

Bunların sayısı dünyada çok az. 150 metre 45,5 derece meyilli ve 8,5 metr genişliğinde olan veledromun bu sene yapılacak olan İslami Dayanışma Oyunları’na yetişmesi bekleniyor. Ağustos ayı içerisinde ise tamamen hazır olması bekleniyor.

Erol Küçükbakırcı, bisiklet sporuna katkılarından dolayı tüm yetkililere teşekkür etti. 2 yıl önce Cumhurbaşkanı’nın talimarı ile birlikte yapımına başlanan Konya Veledromu’na cumhurbaşkanının olan özel ilgisinden dolayı teşekkürlerini sundu. 6 ay içerisinde de veledromun tamamlanmasının hedeflendiğini belirtti.

Olimpiyatlarda 35 madalya veledromdan geldiğini, ülke olarak bu 34 madalyanın 4-5 tanesini çok rahat alabileceğimizi belirtti. Kısa vadeli olan, kısa metrajlarda iyi olduklarını fakat uzun metrajlarda kaybolduklarını belirtti.