TFF Ertelenen Maçlar İçin Yeni Tarih Verdi

6 Şubat 2023 tarihinde Gaziantep ve Kahramanmaraş merkezli olarak yaşanan deprem felaketi; Türkiye’yi derin bir yasa boğdu. 1999 yılındaki Marmara Depremi’nden bile daha acı sonuçları ile dikkat çeken bu depremin etkileri uzun yıllar boyunca konuşulacak.

Takdir edersiniz ki, yaşanan deprem; tüm spor müsabakalarının da ertelenmesine neden oldu. Türkiye Futbol Federasyonu; Şubat ayındaki tüm maçların ileri bir tarihe ertelendiğini duyurdu. Futbolseverler; TFF 1.Lig ve Süper Lig maçlarının ne zaman oynanacağını merak ediyorlar. Gelin, bu konuya yakından bakalım!

Maçlar Herhangi Bir Sürpriz Olmadığı Takdirde 3-4 Mart 2023 Tarihlerinde Oynanacak

TFF; geçtiğimiz günlerde bir toplantı gerçekleştirdi. Kulüpler Birliği de toplantı yaptı. Söz konusu toplantılarda maçların ne olacağı konuşuldu. Bunun yanı sıra, kulüplerin ligden çekilip çekilmeyeceğine dair hususlara değinildi. TFF başkanı Mehmet Büyükekşi; Süper Lig ve alt liglerdeki maçların herhangi bir sürpriz olmadığı takdirde 3-4-5-6 Mart 2023 tarihlerinde oynanacağını dile getirdi. Bir başka deyişle, liglere Mart ayından itibaren devam edilecek.

Yeni Malatyaspor Ligden Çekildi

Yaşanan deprem felaketinden en çok etkilenen şehirlerden birisi de Malatya! Yüzlerce insanın hayatını kaybettiği Malatya’nın futbol takımı Yeni Malatyaspor; yakından takip edenlerin bildiği üzere bu sezon TFF 1.Lig’de mücadele ediyordu. Sarı siyahlı kulüp; her ne kadar ligin son sırasında olsa da mücadelesini sürdürecekti. Fakat, Malatya şehri depremde büyük hasar gördü. Yeni Malatyaspor’un 1994 doğumlu kalecisi Ahmet Eyüp Türkaslan da enkaz altında kalarak hayata gözlerini yumdu.

Yeni Malatyaspor; sezonun geri kalanına devam etmek istemiyor. Hem kulüp başkanı hem de oyuncuların futbol adına istekli olmadıkları dile getiriliyor. Sarı siyahlı kulübün deneyimli teknik direktörü Yılmaz Vural da TFF’den bu konuda müsaade isteyeceklerini dile getirmişti. TFF başkanı Mehmet Büyükekşi; Yeni Malatyaspor’un ligden çekilme başvurusunun kabul edildiğini sözlerine ekledi. Bunun yanı sıra, bir diğer TFF 1.Lig ekibi Adanaspor da benzer bir kararı almaya hazırlanıyor. Her iki takımın da haklarının korunacağı ve önümüzdeki sezon yeniden TFF 1.Lig’de mücadele edecekleri dile getiriliyor.

Hatayspor ve Gaziantep FK’nın Durumu Belirsiz!

Deprem; Hatay ve Gaziantep şehirleri için ciddi bir yıkım oldu. Bilhassa Hataysporlu futbolcuların birçoğu enkaz altında kaldı. Bazı futbolcular kendi imkanlarıyla kurtuldular. Ancak, Hatayspor’un Ganalı futbolcusu Christian Atsu ve sportif direktör Taner Savut’tan halen daha haber yok!

Hatayspor; geçtiğimiz günlerde takım halinde İstanbul’a geldi. Bordo beyazlı kulüp; yüksek ihtimalle lige devam etmeyecek. Gaziantep FK’nın durumu belirsizliğini koruyor. Kırmızı siyahlı kulübün yoluna nasıl devam edeceği henüz bilinmiyor.

Kulüpler Birliği adına konuşan Fenerbahçe başkanı Ali Koç; Hatayspor ve Gaziantep FK’nın tüm mali yükümlülüklerini üstleneceklerini dile getirdi. Gaziantep FK kararını önümüzdeki günlerde TFF’ye bildirecek.