TFF Başkanı Büyükekşi, Olaylı Göztepe – Altay Maçı Hakkında Konuştu

Göztepe ile Altay arasında oynanan Spor Toto 1. Lig 15. haftasındaki olaylı derbinin ardından İzmir’e giderek Vali Yavuz Selim Köşger ile görüşen Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi, konu ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Spor Toto 1. Lig’in 15. haftasında Göztepe ile Altay arasında, günlerdir heyecanla beklenen İzmir derbisi, son derece üzücü olaylara sahne oldu. Deplasman tribününden ev sahibi tribününe atılan işaret fişeği nedeniyle bazı vatandaşların ciddi şekilde yaralandığı karşılaşmada Göztepe tribününden sahaya atlayan bir taraftar ise Altay kalecisi Ozan Evrim Özenç‘in arkasından korner direği ile koşarak, oyuncunun kafa bölgesine saldırmıştı. Bu olayların ardından maçın hakemi soyunma odasına gitti ve İzmir derbisi ileri bir tarihe ertelendi.

Olaylı derbinin ardından İzmir’e giden Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi, İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger ile konuya dair yaptığı görüşmenin ardından basına açıklamalarda bulundu. Başkan, bu olayların önlenmesi için burada olduğunu, ortaya çıkan olayları en ince ayrıntısına kadar öğrenmek için buraya geldiklerini, Federasyon olarak edindikleri bilgi ve raporları tüm ayrıntıları ile değerlendirdikten sonra hem disiplin kurulu hem de yönetim kurulunun gerekli kararları alacağını dile getirdi.

“Saha Olayları PFDK’nın İşi”

Büyükekşi, statlarda benzer olayların bir daha yaşanmaması için de dün ilgili kurumlar ile bir ön toplantı yaptıklarını, bundan sonra buradan çıkan neticelere göre tüm stadyumlarda talimatlarda bir değişiklik yapılması gerekiyorsa onları da inceleyeceklerini, durum ve eylem raporlarını güncellemek üzere hareket edeceklerini ve bu konuda çok hızlı çalışıp sonuçları da kamuoyu ile paylaşacaklarını ifade etti.

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi özellikle Süper Lig, 1. Lig, 2. Lig, ve 3. Lig için de bu kararları kapsayan hale getireceklerini, ne olursa olsun öncelikle yapacakları işin adaletli olmasını sağlamayı hedeflediklerini, maçın yarıda kalmasının, Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu’nun işi olduğunu ancak diğer saha olayları ise Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu’nun işi olduğunu, O kurumun da şu anda bağımsız bir yargı konumunda olduğunu kararı onların vereceğini ve kendilerinin yarıda kalan maçın ne olacağı ile ilgili karar vereceklerini dile getirdi.

“Futbol Kardeşliktir”

TFF Başkanı, futbolun dostluk ve kardeşlik olduğunu, tüm farklılıkların ortadan kaldırılarak insanları bir araya getiren önemli bir spor dalı olduğunu, yüksek adrenalinin, futbolun olmazsa olmaz bir parçası olduğunu ancak önemli olanın; futbolcuların, yöneticilerin, teknik direktörlerin ortaya koyduğu dostluk olduğunu belirtti. Futbol ailesi olarak her zaman dostluktan yana bir tarafta olduklarını da söyleyen Mehmet Büyükekşi, geriye dönüp baktığında Türk futbolunda hafızalara kazınan tüm isimlerin yeteneklerinin yanında mutlaka centilmenlikleriyle de öne çıktığını gördüklerini ve bu isimlerin futbol dünyasında asla unutulmadığını dile getirerek sözlerini noktaladı.