Süper Lig’de Yabancı Futbolcu Fırtınası

Süper Lig’de 7 hafta gelirken kulüplerin sahaya sürdüğü kadrolardaki yabancı futbolcu hegemonyası bu sezon da kaldığı yerden devam ediyor. Hatta geçtiğimiz sezon toplam sürenin %59.6’sında görev alan yabancı futbolcuların bu sezon ki yüzdesi %61.8’e ulaştı. Bilindiği üzere TFF bu sezon yabancı kuralını 8 artı 3 yerli şeklinde açıklamıştı. Dolayısıyla kulüpler sahada aynı anda en fazla 8 yabancı bulundurabiliyor. Ancak istatistiklerden anlaşıldığı kadarıyla kulüpler tercih haklarını daha çok yabancı futbolculardan yana kullanıyor.

Bazı takımların ise sahaya çıkacak 3 Türk futbolcuyu ilk 11’e eklemlemekte zorlandığı da biliniyor. Ligimizde geride kalan 7 haftada oynanan 63 müsabakada ilk 11’de sahaya çıkan 1386 futbolcunun 878’inde yabancı isim tercih edildi. Bu da ligimizde yıllardır devam eden yabancı futbolcu terhinin son sürat devam ettiğini kanıtlar nitelikte.

Yerli Futbolcular Daha Az Tercih Ediliyor

Yabancı futbolcuların daha fazla tercih sebebi olduğu Süper Lig’de  Türkiye’de yetişmiş futbolcuların oynama süresi %28,9 olarak dikkat çekiyor. Türkiye’de yetişen ve şuan ligde forma giyen 130 yerli futbolcu bulunuyor. Buna karşılık “gurbetçi futbolcu” diye nitelendirdiğimiz ve yurt dışında yetiştikten sonra ligimize transfer olarak sahaya çıkma hakkı kazanan futbolcu sayısı ise 50. Bu futbolcular 11 bin 527 dakika yeşil sahada forma aldılar.

Süper Lig’de daha çok yerli oyuncuları tercih ederek yabancı oyuncuya en az şans tanıyan ekip İstanbulspor olarak dikkat çekiyor. Sarı siyahlı takımda yerli statüde forma giyen oyuncular toplam sürenin %71,8’inde sahne aldı. Ayrıca Fenerbahçe ise geride kalan haftalarda dört büyükler arasında ilk 11’inde yerli futbolcu ile maça başlayan takım konumunda yer alıyor. Altay Bayındır, İrfan Can Kahveci, Arda Güler gibi isimler ile Fenerbahçe yerli futbolcu konusunda eli en güçlü takımlardan biri.

Listenin Başında Galatasaray Ve Trabzonspor Var

Geride kalan haftalarda Süper Lig’de yabancı futbolculardan en çok yararlanan takım Galatasaray oldu. Icardi ve Mertens gibi dünya yıldızlarını kadrosuna katan sarı kırmızılılar yabancı futbolculara en fazla şans tanıyan takım konumunda. Galatasaray’da yerli futbolcular 2 bin 153 dakika süre alırken yabancı futbolcular ise 4 bin 729 dakika ile yerlilerden iki kat daha fazla süre aldı. Muslera ve Nelson ise en fazla süre alan yabancı futbolcular olarak dikkat çekmekte.

Galatasaray’ın ardından yabancı futbolcuya en çok şans tanıyan ikinci takım ise son Şampiyon Trabzonspor. Hamsik, Bartra ve Bakasetas’lı Trabzonspor’da yabancılar 4 bin 718 dakika süre alırken yerli futbolcular toplamda 2 bin 204 dakika süre almış olarak gözükmekte. Bordo mavili ekipte en fazla süre alan yabancı futbolcu 610 dakika ile Trezeguet olurken yerliler arasında en fazla forma giyen isim ise 621 dakika ile Eren Elmalı.